Kara Trutnov 67
Lokomotiva K. Vary 69

V pozvánce na 15. kolo ŽBL na svazových stránkách je psáno. „Velkou neznámou je zahalena aktuální forma karlovarské Lokomotivy, která se dojede představit do Trutnova a avizuje touhu konečně přerušit sérii porážek na východočeské palubovce. Jeden z taháků kola, kdy se na trutnovské palubovce představí v dresu hostí poprvé po 4 sezónách někdejší místní hvězda Irena Borecká.“

Domácí sice patří k předním týmům soutěže, ovšem nevyvarují se nečekaných zaváhání, zatímco Karlovaračky se začínají postupně dostávat do předpokládané fazony a několik posledních zápasů se jim vysloveně daří. Trutnov po vyřazení z Eurocupu koncentruje pozornost pouze na ligu a hodlá se rozhodně vrátit na medailovou pozici, k čemuž by tentokrát mohlo dopomoci výborné a početné domácí publikum.

Hostující celek se chystá na účast ve vrcholné fázi Středoevropské ligy (31. 1.-1. 2. v KV) a tento zápas by mohl být dobrou přípravou.

Sestava Lokomotivy Sedláčková, McGuinnes, Borecká, Magerčiaková, Větrovcová (Hanušová, Allan), tedy bez Šándorčínové, začala velmi dobře. V 5. minutě dokonce vedla 10:4, ale když za dvě minuty Trutnov stáhl až na 9:10, bral si Jiří Bárta první oddechový čas.

Hned po něm trefila Borecká trojku a Sedláčková přidala koš, minutu před první přestávkou už Lokomotiva vedla o deset bodů (21:11) a v ní byl velmi příjemný pohled na ukazatel skóre (15:21). Za zmínku stojí velmi čistá hra z obou stran, za deset minut byly fauly 2:2 a TH 1/1:0/0.

Pohádka pokračovala i ve druhé desetiminutovce.

V poločase domácí fandové nevěřícně zírali na ukazatel, který hlásal 27:39 ve prospěch Lokomotivy. O to se hlavně zasloužily Větrovcová 11 body, Sedláčková 9 a Magerčiaková 8 se 4 doskoky. K tomu ale přispěly všechny hráčky základní sestavy plus střídající Hanušová a Allan.

Jenomže za minutu a půl druhé půle, kterou domácí vyhrály 7:0, si musel Jiří Bárta brát odechový čas. Po něm trefila trojku McGuinnes a koš přidala Sedláčková (34:44). Jenomže Kara, mohutně hnaná publikem, stále dotahovala. I díky dvěma trojkám Mišurové během minuty až na čtyři body 46:50. Právě Darina Mišurová ve třetí části táhla ofenzivu domácích, dala 11 bodů, z toho 3 trojky.

Přesto po třech čtvrtinách svítilo na ukazateli stále neuvěřitelných 50:57.

Začátek poslední části a stupňovaný nápor domácích, po dvou a půl minutě už jen 57:59, a karlovarský kouč si opět bral oddechový čas. Po něm Borecká, 2 TH Sedláčková a Magerčiaková, náskok byl zpět 57:65. No kdo jiný, zase Mišurová trojkou držela domácí ve hře. A když přidala 2 TH, bylo pět minut před koncem už jen 62:65. Vzápětí trojkou Štěpánová vyrovnala a publikum bylo ve varu.

Posledních pět minut drama gradovalo. Magerčiaková dostala technickou chybu, Borecká neuspěla dvoubodovou střelou, ale míč ztratila i Mišurová. Po dvou TH Sedláčkové Lokomotiva opět vedla a po koši Větrovcové měla náskok. Dvě a čtvrt minuty před sirénou Křížová snížila a trojku netrefila Mišurová. Minutu a pět vteřin si domácí kouč Petrovický vzal oddechový čas, ale hosté nesmírnou bojovností a obětavostí ubránili. Ještě v poslední sekundě mohla vše změnit Hartigová, ale její trojka naštěstí trefila obroučku.

Fantastický úspěch karlovarských basketbalistek tak je na světě. Vynikající návštěva 697 diváků byla v šoku, něčeho takového byla v této sezoně svědkem jen v Poháru FIBA a dvakrát v lize, vůbec poprvé v desátém vzájemném zápase viděli výhru Lokomotivy.

Body: Mišurová 21, Štěpánová 11, Hartigová 10, Křížová 8, Šnajdrová 7, Hindráková a Ivanová 4, Záplatová 2 – Sedláčková 17, Magerčiaková 14, Větrovcová 13, Borecká 12, McGuinnes 7, Allan 4, Hanušová 2. Fauly: 12:16. TH: 15/13:9/9. Trojky: 20/6:17/4. TCH: 35. Magerčiaková. Rozhodčí: Tomáš Holubek a Renata Kašparová (oba Ostrava). Diváků: 697. Po čtvrtinách: 15:21, 27:39, 50:57. Nejlepší hráčka: Darina Mišurová (Trutnov).

„Hosté o své výhře rozhodli hlavně v první čtvrtině, kdy si vytvořili dostatečný náskok. V prvním poločase jsme hráli velice špatně, byli jsme pasivní a soupeři nechávali příliš mnoho prostoru. Ve druhé půli jsme hru hodně zlepšili, ale pořád naše souhra nebyla tak dobrá, abychom to přervali. Ve vyrovnané koncovce utkání jsme pak měli trochu smůlu,“ poznamenal k zápasu trenér Kary Trutnov Martin Petrovický.

„Díky prvnímu poločasu jsme výsledek udrželi až do konce,“ uvedl vedoucí hostujícího družstva Václav Macek.

O zlepšené formě karlovarských basketbalistek se domácí fanoušci mohou přesvědčit už ve středu, v 16. kole ŽBL hostí od 17.30 hodin ve své hale nováčka soutěže a poslední tým tabulky BK Tábor.

Ivo Vymětalík