Jenomže horší je, že pro Lokomotivu znamená pád na předposlední místo tabulky a s největší pravděpodobností místo play off potupné play out o holé bytí v soutěži. Takový historický zápis letošní kádr napsal. Nikdy v novodobé historii ještě Lokomotiva níž nespadla. A to ještě bude stát proti nabuzený a posílený Tábor, který se na play out připravuje vlastně od začátku sezony. Aby nebylo ještě hůř.

Duel se Spartou byl vyjímečný, za čtyřicet minut stav 44:44 a po prodloužení 50:58, jako v žákovské lize.

„Střelecky mizerný zápas na obě strany. Pramenilo to z obrovského chtění, vytvořené šance nebyly zvládnuté technicky,“ míní Tibor Jány, trenér Sparty. K týmu přišel v polovině ledna (na podzim vedl Prešov) a Sparta už šestkrát v řadě vyhrála. Tím Lokomotivu odsunula na předposlední příčku a sama se dostala do play off. V sobotu to byl boj, nervozita, nepřesnost, chyby, ztráty, jen ne souvislé pohledné akce. Konečný výsledek po čtyřiceti minutách svítil na ukazateli už pět minut před sirenou.

Nakonec se miska naklonila v prodloužení na stranu Sparty. „Měli jsme víc jistoty a štěstí, proto jsme vyhráli,“ dodává Jány.

Přes konečný výsledek a s tím související celkovou situaci našel karlovarský trenér Jiří Bárta na zápase i pozitiva. „Z obrany to nebyl špatně odehraný zápas. Naopak. Velmi dobře jsme bránili, pokryli horní část,“ říká.

Naproti tomu střelba vcelku mizerná, vždyť tříbodová střelba 24/3 s 12.5% úspěšností a dvoubodová z pole 22/4 s 18% úspěšností určitě není k chlubení. „Procento střelby bylo ukvapené, nebyla stabilita nohou,“ myslí si Bárta. V prodloužení se k tomu přidaly ztráty a v celém zápase jako tradičně.

„Příčina porážky? Chyby z perimetru. Dovednost perimetrových hráček není taková, aby rozhodovaly zápasy. U Sparty to byla Hariss. My se trápíme v týmovém pojetí,“ opakuje Jiří Bárta. Navíc chyběla Větrovcová, ta ulehla těsně před zápasem s horečkou do postele. Zastoupily ji jiné. A to dvě od nichž by se to nečekalo, že by příslib do budoucnosti? Věkem dorostenka Hanušová nasbírala 13 bodů a 12 doskoků a kanaďanka Allan 10–10. Navíc Hanušová valitidou 20 byla se sparťanskou Hariss nejlepší v zápase.

To je ale málo, tři kola před koncem dlouhodobé části je skoro více než jasné, že play off nebude. Karlovy Vary hrají ve středu v Hradci, v sobotu se Strakonicemi a končí příští středu v Táboře. Generálka na play out? „Musím se tím zabývat. Čeká nás těžká práce,“ dodává Jiří Bárta.

Ivo Vymětalík