Divácká účast na nedělních bojích o umístění byla sice poznamenaná neúčastí domácích ve finále, ale ti, co přišli, rozhodně nemuseli litovat. Ve finále, hlavně jeho první polovině, viděli skvělý basketbal a ještě předtím v zápase o 3. místo aplaudovali domácímu celku.

Karlovarská Lokomotiva v boji o třetí místo smázla slovenský Prešov, i když v úvodu to tak nevypadalo. „V úvodu na nás ležel smutek, chtěli jsme doma hrát finále. To se promítlo do úvodu, ale od šesté minuty jsme se uklidnili. Nakonec jsme ukázali, že naše dovednost je větší, než jsme ukázali v semifinále,“ uvedl kouč Jiří Bárta.

Jasným způsobem nakonec získaly třetí místo a potvrdily, že jsou nejlepším českým celkem v CEWL. K loňskému stříbru přidaly bronz, vůbec nejlepší je Nitra, která má bilanci zlato, bronz. „Čas ukáže, že třetí místo je velký úspěch. To je třeba ocenit,“ říká Bárta.

Lokomotivě k úspěchu s Prešovem stačila „maličkost“, ubránit Američanku Erin Lawless. Jenomže to se za celou první čtvrtinu nedařilo, dala všech 14 (!) bodů hostujícího celku. Ovšem za další tři čtvrtiny přidala jen osm. „Dali jsme na ni dvě hráčky a ty jí znechutily zápas. Naštěstí se k ní žádná nepřidala,“ pochvaluje si kouč.

Prešov dostal v obou zápasech pořádný nášup a zaslouženě skončil poslední. „Tento turnaj jsme nezvládli, umíme hrát lépe. Získali jsme zkušenosti, můžeme být rádi, že jsme tady vůbec byli,“ přiznal kouč nováčka slovenské ligy Jaroslav Bizub.

Finále bylo alespoň v úvodu pastvou pro oči, dokud brněnský Valosun stačil se silami, hrál se výborný basketbal. „Projevila se na nás únava spojená s úzkým kádrem,“ uvedl brněnský kouč Zdeněk Hummel.

S tím Nitra počítala. „Od začátku jsme chtěli využít širší kádr, počítali jsme s únavou Valosunu. Začali jsme s respektem, ale potom jsme se zlepšili a vyhráli zaslouženě,“ řekl trenér Nitry Pavol Horička.

„Nitra ukázala, že je velmi kvalitní, má vyrovnaný kádr. U nás mě mrzí, že když se prohrává, sami se vnitřně rozložíme, o přestávce bylo v šatně dusno,“ přiznal Hummel.

Bývalého trenéra mužských i reprezentačních složek, který u žen působí teprve od začátku sezony, také překvapily hráčky v kádrech soupeřů. Třeba ve finále úžasně řádila nitranská Edita Šujanová. Kapitánka české reprezentace nastřílela celkem 36 bodů, měla 12 doskoků a validitu 49. „Já se až teď dověděl, že je z Brna stejně jako třeba Borecká, co je ve Varech. Takové hráčky máme po světě, a ne doma.“

Sobotní semifinále patřila favorizovaným celkům. Ani ve slovenském ani v českém souboji se žádné drama, natož překvapení nekonalo. Nitra jasně přehrála Prešov 74:45, když celé utkání vedla a po výhře 22:4 ve třetí desetiminutovce byl zápas jen otázkou skóre. „Začali jsme velmi koncentrovaně. Od začátku jsme měli mírný náskok a ten jsme zyvšovali. Máme zkušenější tým a to rozhodlo,“ pochvaloval si nitranský kouč Pavol Horička.

Výhrady neměl a ani moc nesmutnil prešovský kormidelník Jaroslav Bizub. „Nitra byla lepší, lépe se připravila. Byla koncentrovanější a efektivnější v zakončení.“

Zápas ale ovlivnila jiná skutečnost, už ve 13. minutě musela z palubovky prešovská opora Američanka Lawless a na začátku druhé půle ji následovala Čižmárová, obě s výrony. „Měli jsme smůlu se zraněními klíčových hráček,“ přiznal Bizub.

„Mrzí mě zranění jejich hráček, ale bohužel to ke sportu patří,“ přidal se kouč Nitry Horička.

V českém souboji se bohužel také drama nekonalo, brněnský Valosun nepřipustil komplikace a přehrál karlovarskou Lokomotivu 93:77, jíž nepomohlo ani domácí prostředí. Spíš naopak. „Využili jsme přemotivovanosti domácích,“ pochvaloval si brněnský kouč Zdeněk Hummel. S tím počítal. „Věděli jsme, že budou chtít vyhrát.“ Proto přizpůsobil taktiku, zněla ubránit dlouhé domácí hráčky. „Rozhodující bylo ubránění Magerčiakové s Větrovcovou.“

Karlovarskému kouči Jiřímu Bártovi moc veselo nebylo, chtěl postoupit do finále, ale ač se snažil na lavičce jak chtěl, k ničemu to nebylo. „Bylo to špatné utkání. V poslední době šla naše výkonnost nahoru, ale dnes byl Valosun basketbalovější,“ musel přiznat. Potvrdilo se, co říkal už před zápasem. „Mají dobře poskládanou pětku a vhodné typy hráček, které umí využít prostor.“

Ivo Vymětalík