Letos šestašedesátiletý František Bálek je veřejnosti na Karlovarsku znám jako učitel a není divu. Jako absolvent Pedagogického institutu v Karlových Varech a Pedagogické fakulty v Plzni zde na různých školách učil tělesnou výchovu a přírodopis čtyři desítky let, nejvíce, celých 19 roků, na 'trojce' ve Štúrově ulici v Ostrově.

Jako tělocvikář samozřejmě tíhnul ke sportu, nejvíce k lehké atletice, kde postupně zvládl všechny disciplíny. „Něco z toho mi určitě zůstalo, ještě loni jsem absolvoval Sokolovský desetiboj a nevynechal žádnou. Ale bavily mě i lyže, sjezd i běžky a dokonce jsem si na můstku pod nádražím v Perninku i párkrát skočil. A také jsem si vyzkoušel dres fotbalového sudího, mám odpískaných pětadvacet utkání ve IV. třídě,“ vybavuje si mladá léta František Bálek, který se dnes – už více než čtvrt století – věnuje vytrvalostnímu běhu.

„Běhat jsem začal ve čtyřiceti, když jsem s hrůzou pozoroval, jak kynu. Měl jsem najednou 87 kilo a tak jsem se rozhodl s tou mojí tělesnou schránkou něco udělat. Vytkl jsem si cíl – maraton – a taky jsem ho uběhl. Byl jsem tehdy strašně šťastný, že jsem to dokázal, připravoval jsem se poctivě celé dva roky, jen ten čas 4:49 mi moc neseděl. Tak jsem si dal další cíl, stlačit čas pod čtyři hodiny, a to jsem dokázal v roce 1987 v Domažlicích, kde jsem se protrápil ke svému nejlepšímu maratonskému času 3:20. Říkám protrápil, protože to trápení opravdu bylo, na 35. kilometru jsem měl velkou krizi, protože jsem běžel ve vyšším tempu, než na které bylo tělo natrénováno. Tenkrát jsem se rozhodl, že s touhle disciplínou skončím, a to jsem také udělal,“ vzpomíná na své maratonské časy bývalý kantor.

Běhat samozřejmě nepřestal, o čemž svědčí mimo jiné i pečlivě vedená statistika startů, která se při Dvořákových okruzích v neděli zastavila na čísle 499. A nebyly to jen starty pro starty, František se může pochlubit i řadou na svůj věk výborných výkonů. „Na 25 km jsem zaběhl 1:43 hned dvakrát, v Českém Brodě a na Hluboké, na 20 km mám nejlepší čas 1:22, 15 km jsem běžel nejrychleji v Chomutově hodinu a 28 vteřin, desítku v Nýřanech za 39:01 a 5 km v Kraslicích za 17:05 minuty,“ vypočítává své osobní rekordy.

Závod, který si bez účasti Franty Bálka ani nelze představit, je Karlovarský kros. Z doposud odběhaných 25 ročníků nevynechal ani jediný!

Předsevzetí, že s maratony skončí, vydrželo celých 21 let, porušil je až loni. „Jako velká výzva na mne vždycky působil Pražský maraton, tak jsem se na něj připravil a loni 11. května jsem se postavil na startovní čáru. Závod jsem úspěšně dokončil a pořadateli vypsaný limit 6 hodin jsem vylepšil o 25 minut. Čas 5 hodin 35 minut a 27 vteřin mě v mých 65 letech opravdu potěšil,“ uzavírá své vzpomínání František Bálek.