Třiačtyřicetiletý veterán Slavie Karlovy Vary Martin Smolík se stal suverénním vítězem 18. ročníku lidového triatlonu Kiwi muž, který v sobotu pořádal Kiwi Bike Team v Dalovicích. Na druhého Ondru Matějíčka na trati mezi Rolavou a Dalovicemi nasbíral úctyhodný, téměř dvouminutový náskok.

Tradiční závod, který se už popáté konal jako xterra terénní triatlon na standardních tratích o objemech 500 m plavání, 23 km na horském kole a 3 km běhu, přilákal na start na karlovarském koupališti Rolava osm desítek startujících a nepočítaně diváků.

Závod měl v první fázi předpokládaný průběh, z vody šel jako první výborný plavec Matějíček, který byl se slušným, zhruba minutovým náskokem na čele závodu ještě po prvních ´asfaltových´ kilometrech cyklistiky. Stíhače měl sice excelentní, specialisty na xterru Kubína s Bachurou v dresech X-Teamu BaNo, jenže v terénu nečekaně udeřil z pátého místa Smolík, který brzy ukázal všem záda a do druhého depa přijel s ohromujícím náskokem, který by v běhu asi udržel i s kufrem v ruce. A taky v době, kdy cílem probíhal druhý Ondra Matějíček, dával už Smolík televizní interview.

Nejrychlejší ženou závodu byla Irena Klingorová, v absolutním pořadí na 21. místě, která na druhou v kategorii profi žen Janu Štíplovou nasbírala náskok více než pěti minut. Z vítězství mezi hobby ženami se radovala dvojnásobná babička Irena Šípová.

„Jako favority jsem viděl Ondru Matějíčka, Luboše Bachuru, Jaromíra Kubína a Aleše Rittera, který je sice slabší plavec, zato excelentní biker a vynikající běžec. Plaval jsem bez neoprenu, takže jsem se po rychlém depu propracoval na 4. místo a na táhlém stoupání přes louku s posekanou trávou za Rosnicemi jsem měl dvojici Bachura – Kubín na dohled, Ondru už jsem neviděl. V terénu jsem se začal přibližovat Kubínovi, kterému Bachura naopak odskočil, ve sjezdu do Mezirolí jsem šel na třetí flek a pak jsem před Ruprechtovem poprvé uviděl Ondru, na kterého se dotahoval Bachura. Docvaknul jsem je na Velasu a spoléhal jsem, že jim ujedu v následujícím hodně technickém úseku pod hrází s rychlým sjezdem mezi kameny a kořenovou pasáží, který mám dobře ´najetý´. Brzy jsem byl sám, ale pořád jsem do toho šel naplno, abych si udělal dostatečný náskok, a skutečně, v depu mi manažer Jirka Kovář hlásí, že v Sadově chvíli čekal, aby mi změřil odstup, ale nikoho se nedočkal. To už bylo nadějné, a když jsem při běhu na dlouhé louce před seběhem do Dalovic za sebou nikoho neviděl, bylo jasné, že je to doma,“ přiblížil průběh závodu šťastný vítěz.

Favorité nakonec pohořeli, na Matějíčka najel Smolík na kole minutu třicet pět a v běhu přidal dalších sedm vteřin, Bachura prorazil gumu a Kubín zakufroval, takže pro bronz si nakonec doběhl ´Líný pes´ Aleš Ritter, vítěz hobby kategorie mužů.

Pořadatelé rovněž tradičně udělili své ´netradiční´ ceny. Dostali je nejmladší účastník závodu Jirka Lafek z Dalovic i pětašedesátiletý Manfred Krassa z Chodova, který byl naopak nejstarším ze všech startujících, a nejúspěšnější Dalovičáci Zdenka Štýbrová a Radek Prokopius.

K dobré tradici Kiwi muže patří i soutěž krásy o tituly Miss Kiwi a Missáka Kiwi, které letos získali Dana Slívová a Karel Rouča.

Výsledkový servis

Muži profi: 1. Martin Smolík (Slavia KV) 1:13:15, 2. Ondra Matějíček (AC Start) 1:14:59, 3. Michal Landiga (Slavie KV) 1:18:38;
Ženy profi: 1. Irena Klingorová (TJ Olympionic) 1:25:05, 2. Jana Štíplová (Triatlet) 1:30:29;
Muži hobby: 1. Aleš Ritter (Lazy Dog) 1:15:17, 2. Jan Žižka (Nová Role) 1:15:47, 3. Martin Soukup (Pitchus windsurfing) 1:16:13;
Ženy hobby: 1. Irena Šípová (ACES Team) 1:37:57, 2. Radka Lelková 1:38:33, 3. Helena Vrbická 1:39:24 (obě Karlovy Vary);
V absolutním pořadí: 1. Martin Smolík, 2. Ondra Matějíček, 3. Aleš Ritter, 4. Jan Žižka, 5. Martin Soukup, 6. Roman Maljanovský (Gay & Lesbiens, 1:17:31), 7. Michal Landiga – 21. Irena Klingorová, 32. Jana Štíplová, 36. Irena Šípová, 38. Radka Lelková, 40. Helena Vrbická (závod dokončilo 74 mužů a žen).