Největšími favority zahajovacího závodu na 10 km byli v rakouském dresu startující Keňan Jonathan Koilegei, jehož osobní rekord má hodnotu 28:29, a v dresu slovenského Bardejova běhající polský vytrvalec Artur Blaszinski s osobním maximem jen o vteřinu horším. Z našich běžců pak měl při absenci Faschingbauera největší šance dvojnásobný český šampion (2007 a 08) v krosu Milan Kocourek.

Vítězem závodu se nakonec stal druhý z dvojice Keňanů Joel Kitur, který cílem proběhl o osm desetinek před Koilegeiem, a na třetím místě skončil Kocourek, který dal čtvrtému Blaszinskimu více než půl minuty.

Karlovarsko v Domažlicích reprezentovali jen dva běžci Triatletu, Miroslav Švehla a Slávek Švejdar, kteří se ovšem ve vznešené mezinárodní společnosti ani trochu neztratili. Švehla doběhl v čase 33:38 na výborném 8. místě a ve své kategorii mužů nad 40 let vybojoval stříbro, když rychlejší než on byl z jeho vrstevníků jen v Čechách dlouhodobě usedlý Bulhar Čotov. Švejdar skončil v čase 36:09,7 na rovněž pěkném 12. místě.

Domažlická desítka byla prvním ze tří závodů Zátopkova zlatého týdne, který pokračuje zítra v Plzni závodem na 5 000 metrů a vyvrcholí v neděli Plzeňským maratonem. Švehla se Švejdarem jsou přihlášeni k oběma těmto závodům a ani v nich rozhodně nejsou bez šancí na dobrá umístění.

„Vzhledem k tomu, že oba jsou zkušení veteráni, mají více nadějí v maratonu, záležet bude samozřejmě na tom, kdo všechno se přihlásí,“ odhaduje trenér Triatletu Oldřich Dvořák.

Poslední dva závody vytrvalecké Grand prix, navazující na „Zátopkův týden“, přijdou na řadu na podzim, kdy se 1. října poběží Plzeňská hodinovka a 12. října Plzeňská třicítka.

Výsledky z Domažlic: 1. Kitur (Keňa) 29:37,2, 2. Koilegei (LCC Wien) 29:38,0, 3. Kocourek (ARC Brno) 31:02,9, 4. Blaszinski (Demolex Bardejov) 31:42,6, 5. Orálek (AC Mor. Slavia Brno) 31:58,8, 6. Čotov (Lubná) 32:22,8, 7. Arbet (Demolex Bardejov) 32:45,2, 8. Švehla (Triatlet) 33:38,0, 9. Čierňava (ŠKP Čadca) 35:04,7, 10. Šroubek (SC Marathon Plzeň) 35:16,1 – 12. Švejdar (Triatlet) 36:09,7 min.