Oficiální zahájení finálového turnaje je v sobotu v 16.00 hodin nástupem zúčastněných družstev.

Následují zápasy semifinále:

16.15 hodin: BK Inpek UKF Nitra – BK ´99 PU Prešov
18.45 hodin: BK Lokomotiva Karlovy Vary – Valosun Brno

V neděli se začíná už ve 13.00 hodin zápasem o 3. místo (poražení semifinalisté) a turnaj vyvrcholí v 15.45 hodin finálovým zápasem.

Přibližně v 17.30 hodin bude celý turnaj oficiálně ukončen a vyhlášeny výsledky, all stars pětky a nejlepší hráčky turnaje.

Final Four CEWL

BK ´99 PU Prešov

Prešovský ženský vysokoškolský basketbal má bohatou historii, která začala už v roce 1953. V 1956 poprvé postoupil do I. ligy. Nejúspěšnějším obdobím byly sedmdesáté léta, kdy v ročníku 1973–74 obsadil tým BO Slávia Strojstav Prešov 4. místo v nejvyšší soutěži o skore za VŠ Praha, druhým KPS Brno a první Spartou, čímž získal titul mistra Slovenska. Následovalo období se střídavými účastmi v I. a II. lize. Naposledy byl Prešov mezi elitou v ročníku 1982–83. Po těchto úspěšných letech prešovský ženský basketbal působil až do minulé sezony ve II. Československé resp. I. Slovenské lize až přišel nejkrásnější dárek k 55. výročí založení a postup BK ´99 PU Prešov, který vznikl sloučením družstev Slávia PU Prešov a BK ´99 Prešov.

Nováček slovenské extraligy vstoupil do své premiérové sezony v nejvyšší soutěži s novým trenérem, jímž se stal zkušený Tibor Jány a třemi legionářkami. Po první polovině soutěže měly „Prešovské kobylky“ na kontě z osmi zápasů jen dvě výhry a to zlomilo vaz trenéru Jánymu. Družstvo, které chtělo být v extralize do šestého místa, převzal Jaroslav Bizub.

V týmu jsou slovenské juniorské reprezentantky Barbora Hospodárová a Jana Minčíková, Ruska Yulia Karavaeva (minulou sezonu v Trutnově), Lotyška Leva Kúlíte a bílá Američanka Erin Lawles. Atmosféru Final Four CEWL už loni zažily Agáta Janková v dresu Banské Bystrice a Patricia Čižmárová v dresu Nitry.

BK Inpek UKF Nitra

Jde o oficiální sportovní klub při UKF (Univerzita Konštantína Filozofa) Nitra. Většinu hráček družstva tvoří studentky UKF.

Ve slovenské extralize je momentálně třetí (v minulé i předminulé sezoně skončil také třetí, to jsou zatím největší úspěchy klubu), když utrpěl porážky jen se dvěma nejlepšími celky, Maximou Broker Košice (doma 49:69 i venku 50:88) a Ružomberokem (venku 61:87). Základní skupinu CEWL vyhrál.

V týmu jsou slovenské reprezentantky, rozehrávačka Gabriela Kubatová a křídlo Andrea Oravcová, bývalá slovenská reprezentantka Zuzana Mračnová, slovenské juniorské reprezentantky Lucia Krč-Turbová a Barbora Valicová, kapitánka české reprezentace Edita Šujanová a také exotická hráčka Trinidadu a Tobaga Tiffani Kaffi Williams.

„Nejvíc příležitostí dostávaly zkušené reprezentantky Kubatová a Šujanová, rozehrála se Williams a Mračnová, přínosem je Oravcová. Je však nutné říci, že basketbal je u nás skutečně kolektivní sport. Na dosavadních uspokojivých výsledcích má opravdu podíl každá hráčka kádru,“ říká trenér PaeDr. Pavol Horička. Jeho asistentem je Ing. Ľubomír Martinka.

BK Lokomotiva Karlovy Vary

Poprvé se objevila v I. lize v roce 1972 a dosud odehrála osm sezon v nejvyšší soutěži. Od roku 2002 šest nepřetržitě. Mezitím se hrála ve městě nejvyšší soutěž od roku 1997 do 1999 pod názvy Lokomotiva, Thermia a Blex Dermacol na základě koupi licence od Kralup.

Třikrát se Lokomotiva umístila na konečném pátém místě a v polovině března 2007 vybojovala třetí místo v Českém poháru jehož Final Four pořádala.

Před rokem dosáhla Lokomotiva prvního mezinárodního úspěchu. Na Final Four CEWL v Banské Bystrici v semifinále vyřadila polský Rybnik a ve finále těsně podlehla Banské Bystrici.

Valosun Brno

Nástupce KPS Brno (od roku 2004 Valosun, postoupil ze II. ligy a od sezony 2005/06 hraje znovu nejvyšší soutěž) se poprvé v I. lize objevil v roce 1960 a od té doby odehrál čtyřicet čtyři sezon v nejvyšší soutěži. Vícekrát skončil druhý, loni čtvrtý a třetí v Českém poháru. CEWL hrál už loni, ale v základní skupině skončil až třetí, když prohrál v polském Rybniku, slovenských Nitře a Viktorii PČSP Košice (dnes BSS Košice) a doma s Nitrou.

Letos Valosun bez porážky vyhrál základní skupinu CEWL a jako první si zajistil postup do Final Four. Trenér Zdeněk Hummel s asistentem Richardem Kleinem mají k dispozici např. českou reprezentantku Miloslavu Svobodovou, Jamajčanku Nicole Zoe Louden (loni ve Spartě), Američanku Cherin Britany Miller a Slovenku Andreu Belanskou. Před čtrnácti dny získal zajímavou posilu. Je jí světová šampionka a česká rekordmanka v trojskoku Šárka Kašpárková, která atletickou kariéru uzavřela v roce 2006. Sedmatři­cetiletá Kašpárková působí v klubu jako kondiční trenérka.

Ivo Vymětalík