Do jihomoravské metropole přilákal handicapované plavce z celé republiky a nechyběli ani závodníci Sportovního klubu Kontakt Karlovy Vary. Domů si přivezli dvě individuální prvenství a v soutěži družstev skončili třetí.

Nejlépe z Karlovaráků už tradičně zaplaval patnáctiletý Milan Man, který s celkovým ziskem 1746 bodů suverénně vyhrál kategorii juniorů. Padesátku volným způsobem zvládl za 29,8 (865 bodů), 100 metrů znak za 1:15,4 (881 bodů) a druhou v konečném pořadí Terezu Kolesárovou z Kontaktu Praha za sebou nechal o rovných 350 bodů.

„Prokázal zlepšení ve všech disciplínách a svými časy by se umístil i v soutěžích zdravých závodníků, kde ostatně také pravidelně startuje,“ ocenila výkon nadějného juniora karlovarská trenérka Štěpánka Řehořková.

Ve stejné kategorii s Milanem startovali i Martin Kašpar s Davidem Bugrem. Martin skončil sice na pěkném 5. místě, ale časy 1:50,3 na 100 VZ a 46,7 na 50 VZ zaostal za svými možnostmi, Davidovy časy 56,7 na 50 VZ a 2:06,6 na 100 VZ byly zato na úrovni jeho osobních rekordů a 8. místo odpovídá jeho možnostem.

Nespokojený se svými výkony hluboko pod hranicí osobních rekordů byl i jediný Karlovarák startující v kategorii mužů Jan Thonet, v celkovém pořadí dospělých na 17. místě, o pouhých 7 bodů a jednu příčku před Klárou Dvorskou. Soutěži dospělých kralovala bronzová z mistrovství světa v Durbanu Kateřina Lišková, necelých 60 bodů za ní skončil na 2. místě další český reprezentant a Liškové klubový kolega z pražského Kontaktu Vojta Franěk.

Spokojenost v karlovarské výpravě zavládla nad výkony žactva. Pěkné časy 2:52,2 na 100 prsa a 2:13 na 100 znak zaplavala 12letá Petra Flekačová, celkově pátá a mezi děvčaty třetí, a dobře také závodila o rok starší Eliška Slavíková, v konečném pořadí 12. Radost opět již tradičně udělali ti nejmenší, především desetiletá Vendy Dušková, suverénní vítězka kategorie nejmladšího žactva, s náskokem více než 470 bodů na druhou v pořadí Agátu Koupilovou z Brna. Výborné výkony na svůj věk předvedl v brněnském bazénu Kraví Hora i benjamínek karlovarské výpravy a vůbec nejmladší účastník závodů, v roce 2001 narozený Matěj Hodoval.

V soutěži družstev se karlovarským plavcům bohužel nepodařilo obhájit nádherné druhé místo z karlovarského Pohárku 2008 a skončili třetí.

„Ztratili jsme hrůzu bodů proto, že se nám nepodařilo postavit druhou štafetu, bylo nás v Brně málo,“ lituje Štěpánka Řehořková. „V součtu bodů z individuálních závodů jsme byli druzí, 400 bodů před domácími Brňáky, ti pak ale nahrabali ve štafetách o 600 bodů víc nežmya v konečném pořadí nás přeskočili.“