VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarská dostihová sezona klepe na dveře

Karlovy Vary – Letošní sezona s magickým číslem 111 odstartuje již 24. dubna.

11.4.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: GetPhoto/Martin Sidorják

Karlovarské dostihové závodiště loni oslavilo krásných 110 let. Ale nechybělo mnoho k tomu, aby se přesně před 100 lety zajímavá historie druhého nejstaršího závodiště v Čechách kvůli tehdy vzniklým problémům záhy přestala psát.

Naštěstí byl osud k malebnému areálu, který se jako jediný u nás může pyšnit původní secesní tribunou, milosrdný. Jinak by se Karlovy Vary před dvaceti lety nestaly díky bezkonkurenčně největšímu počtu mítinků (bylo jich plných 16) středobodem dostihového mikrosvěta.

V tomto karlovarském „mega roce“ pořadatelé ke svému stávajícímu programu převzali od centrálního závodiště ve Velké Chuchli většinu důležitých klání (mj. Cenu prezidenta, St.Leger, Svatováclavskou cenu, Velkou cenu Prahy, Velkou cenu turfu a Velkou cenu Čs. rozhlasu) a své bohaté zkušenosti naplno zúročil nejúspěšnější žokej minulého století Vlastimil Smolík. Šampion šampionů triumfoval v Ceně zimního favorita i Gerschově memoriálu s hřebcem Lykeionem a s Wichitou v Ceně zimní královny a Ceně Masise.

Neobyčejná sportovní událost, která zůstane navždy zaznamenaná v historických kronikách, se na dvorském závodišti udála přesně před patnácti lety. V deštivém červnovém nedělním odpoledni na mimořádně hluboké půdě v Českém derby zvítězil s rekordním náskokem patnácti délek kůň českého chovu Regulus v sedle s Liborem Šindarem. Nejdůležitější výkonnostní zkouška v životě plnokrevníka v lázeňské metropoli slavila svoji premiéru (a do dnešního data zároveň derniéru).

Před pěti lety se po dlouhé odmlce na závodiště vrátily atraktivní překážkové dostihy, uvnitř dráhy byla pro větší pohodlí koní i jezdců dokončena bezpečnostní bariéra a vybudování jedinečného podchodu výrazně usnadnilo koním přechod ze stájí v místě rušné silnice. Úsilí provozovatelů závodiště přineslo své ovoce – na měkkém travnatém oválu se představily dvě čtyřnohé veličiny. Nejlepší rovinový kůň v českém tréninku Darsalam, který si svými brilantními výkony zasloužený respekt vydobyl daleko za hranicemi, i bělouš Scyris, ve své době nejrychlejší plnokrevník v republice, splnili role horkých favoritů a bez zaváhání dominovali v Ceně města Karlovy Vary a v Zářijové ceně.

Jestli si také letos na nejzápadnější tuzemské závodiště najdou cestu ušlechtilí plnokrevníci po vzoru hvězd nedávné minulosti, se dozvíme za několik málo dní. Letošní sezona s magickým číslem 111 odstartuje již 24. dubna a to se již počtvrté do Dvorů vrátí evropští šlechtici. Po měsíční přestávce se dění na závodiště vrátí v podobě 82. ročníku Karlovarské dvojnásobné míle, specifického supervytrvaleckého dostihu, v němž ponesou startující koně rozdílné hmotnostní zatížení a tím také relativně stejnou šanci na vítězství. První červencovou neděli se v Letní ceně klisen, vrcholu dostihového odpoledne s vůbec největším počtem dostihů (8), představí zástupkyně něžného pohlaví, kterým unikla možnost startovat v samotném vrcholu sezony, tedy v Českém derby, a tím bude kvalita dostihu zcela jistě zaručena.

Z chovatelského a výkonnostního pohledu karlovarská sezona vyvrcholí 18. července Lázeňskou mílí, prestižním dostihem, jehož historie sahá do 30.let minulého století. Srpnový program zahájí Cena města Karlovy Vary, uváděná s přívlastkem Memoriál Josefa Dolejšího. Vzpomínku na vynikajícího žokeje, který svou kariéru začínal právě ve dvorských stájích, připomene stejně jako v letech předešlých jeho manželka Alena, která bude vítězům hlavního dostihu předávat čestné ceny. Sezonu ukončí v polovině srpna do první kategorie znovu se navrátivší Cena Masise, kterou můžeme považovat za první důležité klání nejmladšího ročníku, do kterého jsou hlášeni elitní čtyřnozí atleti, od nichž trenéři a majitelé v budoucnu očekávají ty nejlepší výkony.

Pozvánku na první dostihový den letošní karlovarské sezony, za jejíž propagaci a kladný přístup k dostihům si od novinářů přítomných na tiskové konferenci v Praze, na které byli přítomni zástupci čtyř největších závodišť (Praha Chuchle, K.Vary, Most a Pardubice), vysloužil pan Karel Holoubek veřejnou pochvalu, včetně tipů na vítěze přineseme v příštích dnech.

Marcela Klingorová

Termíny dostihových dní

24. dubna: od 10.00 hod – Dostihový den Evropské šlechty (6 rovinových dostihů, dostih šlechty a přehlídka klobouků).
20. června: od 14.00 hod – Karlovarská dvojnásobná míle (6 rovinových a 1 překážkový dostih).
4. července: od 14.00 hod – Letní cena klisen (6 rovinových a 2 překážkové dostihy).
18. července: od 14.00 hod – Lázeňská míle (7 rovinových dostihů).
1. srpna: od 14.00 hod – Cena města Karlovy Vary (5 rovinových a 2 překážkové dostihy).
15. srpna: od 14.00 hod – Cena Masise (7 rovinových dostihů).

11.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení