Už po desáté se Karlovarskem prohnal pestrobarevný peloton výjimečného cyklistického závodu. Jubilejní 10. ročník Medica maratonu, který je vypisován jako Mistrovství republiky lékařů a farmaceutů v silniční cyklistice, pořádal v sobotu Plamen Chodov.

Závod, který letos našel výborné zázemí v prostorách Hotelu Vítkova hora, byl do jisté míry ohrožený krajně nepříznivým počasím a zima a hrozba deště také hodně cyklistů odradily. „Díky všem odvážným, kteří se nebáli a přišli na start, bylo jich na obou tratích celkem jedenadevadesát. Odměnou jim byl kvalitní závod, který vyvrcholil cílovým výjezdem po panelové cestě na nejvyšší místo Karlovarska Vítkovu horu a přinesl divákům a věřím, že i závodníkům skvělý zážitek,“ uvedl hlavní pořadatel Medica maratonu Lubomír Hranička. „A co se počasí týká, nakonec jsme se s celým závodem vešli do mezery mezi dvěma lijáky, takže jsme pořádně zmokli až při vyhlašování výsledků.“

Z celkového vítězství na kratší trati se radoval veterán Radoslav Krummer v dresu CUBE Teamu, který 102 km zvládl průměrnou rychlostí 32,72 za 3:07:01 hod.

Čtyři vteřiny za ním dospurtoval vítěz hlavní kategorie mužů do 39 let Radovan Fišer z Team Bike Březová, který o dvě vteřiny porazil druhého ve své kategorii Viktora Válka z Mostu.

Čtvrtým ve vedoucí skupince, která dojela do cíle v rozmezí 20 vteřin, byl vítěz mužů nad 40, Fišerův klubový kolega Petr Ontko.

Také na delší trati exceloval Krummer, tentokrát ale Radek, jinak syn vítěze kratšího závodu. Trať dlouhou 123 km zvládl průměrnou rychlostí 31,32 za 3:55:39 hod. Do cíle přijel s náskokem více než tří minut na Kamila Koprnického z Author Teamu Stupno, který ve spurtu porazil třetího v pořadí a novopečeného mistra republiky lékařů Pavla Andrleho z Fakultní nemocnice Plzeň.

Titul mistra republiky lékařů nad 40 si na dlouhé trati vyjel Jiří Kopeček z Ústí nad Labem a v kategorii lékařů nad 50 let se o prvenství poprali karlovarští chirurgové Pavel Novotný a Stanislav Kubín.

Pro tituly mistrů republiky na trati 102 km si dojeli v kategorii lékařů do 39 let Aleš Sobek z Fetimedu, v kategorii lékařů nad 40 let David Zítko z Černilova, v kategorii lékařů nad 50 let Karlovarák Josef Anderle a v kategorii lékařů nad 60 let Plzeňan Ludvík Neubauer.

Na trati 102 km jelo také šest žen. Nejrychlejší z nich byla Yvetta Zemanová z Českých Budějovic, druhé místo vybojovala Karlovaračka Jana Štíplová a na třetím místě skončila bývalá dlouholetá královna karlovarské ženské cyklistiky Jarka Budíková, dnes Zieglerová.