Porci, která by někomu stačila na desetiletí, zvládl Karlovarák Michal Havlíček za jediný rok. Počínaje Novoročním během na Svatošské skály a konče Během Apolinářskou zahradou na Silvestra absolvoval v uplynulém roce 2008 rovných sto závodů.

„Je to skutečně tak, podařilo se, plán byl dodržen. Loni jsem se zúčastnil sta závodů,“ hlásil na Nový rok 2009 Michal Havlíček. A kde jinde, než v Doubí na startu Novoročního běhu, kde spolu s dalšími vytrvalci zahajoval letošní sezonu.

„Poslední závod v roce 2008 byl trošku ´zvláštní´, na Silvestra jsem si v termínovce vybral Běh Apolinářskou zahradou v Praze. Měl to být kros na 5 km, už 39. ročník, a běželo se to na ´zahradě´ nemocnice U Apolináře. Tam se léčí lidé s drogovou a alkoholovou závislostí a cílem všeho je ukázat jim i jiné závislosti, což se v mém případě mohlo docela podařit,“ prozradil okolnosti svého jubilejního startu Michal Havlíček. „Už vstup do areálu provázely docela složité procedury, kdy se za vámi ihned zavírají vstupní dveře, aby jim nikdo neutekl, což působí na konec roku dost depresivně. Ale nakonec musím říct, že jsem byl rád, že jsem se takového běhu mohl zúčastnit.“

Také samotný závod byl pojatý poněkud netradičně: „Na startu byla asi padesátka běžců, z toho snad dvacet byli aktuální pacienti, a běhalo se na okruhu dlouhém zhruba 350 metrů. Vítězem ovšem neměl být ten, kdo jich uběhne nejvíce. Už na startu pořadatelé oznámili, že se poběží 20 až 30 minut, někdy v tomto časovém rozmezí pak gong oznámí konec a ´vítězem´ bude ten, kdo po tomto signálu proběhne cílem jako první. O umístění tu skutečně vůbec nešlo, v cíli nakonec dostali všichni na památku ´List doběžný´,“ přibližuje průběh závodu.

Z pečlivě vedené statistiky Michala Havlíčka za loňský rok se dá vyčíst nejenom celkový počet závodů, ale i jejich složení a objemy. Co do počtu startů vedou běhy, kterých absolvoval 73, na druhém místě je triatlon s osmi starty a o třetí místo se se shodným počtem čtyř startů dělí cyklistika a plavání. Na ´tachometru´ tak přibylo 849 kilometrů, z nichž Michal 622 uběhl, 210 najel na kole, 13 na běžkách a čtyři uplaval.

Do sbírky trofejí přibylo rovných deset medalí, z toho čtyři zlaté a po třech stříbrných a bronzových, k tomu dalších sedmnáct umístění do pátého a 47 do desátého místa.

Je samozřejmé, že zdaleka ne všechny absolvované závody mají stejnou hodnotu. „Já kdybych si měl udělat nějaký žebříček, tak by na nejvyšších příčkách figurovaly Pražský maraton, mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu v Dolní Moravě a půlmaratony v Praze, Pardubicích, Plzni, Aši a Drážďanech,“ uzavírá statistiku loňského roku Michal Havlíček.

A jak vysoko si postaví laťku letos? „Jaké mám cíle? Na jednu stranu prakticky žádné a na druhou vlastně velké… Především se opět ve zdraví zúčastňovat závodů ve všem možném a vidět se se všemi stejně ´postiženými´ a bezva lidmi, kterým tímto zároveň přeju úspěšný rok 2009!“