Závodník v dresu Jezdeckého klubu Všetice na koni Coragio jako jediný bezchybně zdolal překážku vysokou 170 cm a vyskákal si tak padesátitisícovou prémii.

Na „Souboj mistrů v sedle“, který jako součást široce koncipovaného mítinku pořádal Český jezdecký klub Karlovy Vary, se přihlásilo jedenáct jezdců. Trať pro divácky velice atraktivní disciplínu, bariérové skákání, se skládala z celkem pěti překážek, z nichž první dvě byly nepovinné, zato na dalších třech se chyby, jako je shození břevna nebo vynechání překážky, trestaly vyloučením ze soutěže. Poslední, pátá překážka se přitom v každém kole zvyšovala o deset centimetrů.

Největšími favority byli kromě Motygina reprezentant pořádajícího Českého jezdeckého klubu, mistr republiky v parkurovém skákání a účastník finále Světového poháru v Las Vegas Petr Doležal a zkušený veterán místních kolbišť, šestinásobný mistr republiky v military Ivo Kočík ze Stružné.

Mladší generaci jezdců Karlovarska reprezentovalo trio Pegasu Děpoltovice Lucie Juricová, Martin Štorkán a bronzová z juniorského mistrovství republiky Miroslava Křivancová, juniorská mistryně republiky Martina Kafuňková z Hor a stříbrná z mistrovství republiky Daniela Donthová z Rosnice.

V soutěži se kupodivu nedařilo Doležalovi, který na koni Logo ke všeobecnému překvapení vypadl už na 130 centimetrech, což je běžná výška překážek v závěrečných kolech parkurových závodů. Úspěšně jej ale nahradil jeho klubový kolega z ČJK Oldřich Smíšek, který se na Grand Dame proskákal až do posledního kola. Přes 160 centimetrů se spolu s ním dostali jen Motygin na koni Coragio a Kočík na koni Alban-K.

Finále soutěže se odehrálo na výšce 170 cm.

Na sto procent uspěl jen Motygin, Smíškovi na poslední překážce vypověděla Grand Dame poslušnost a Kočík s Albanem-K 170 sice skočili bez chyby, ale shodili břevno na předposlední překážce a to znamenalo stop.

„Je to smůla, těch 170 jsme zdolali s velkou rezervou, Alban- K byl připravený na větší výšku, možná až ke dvěma metrům. I když tady podmínky pro nějaké rekordy nebyly nejlepší, z trávy se koním skáče přece jen hůř než z písčitého povrchu, na jaký jsou zvyklí z kolbišť,“ vysvětlil Kočík, proč rekord karlovarského závodiště 196 cm tentokrát nepadl.