Novoroční běh na Svatošské skály, který pořádají nohejbalový klub SK Liapor Witte a karlovarský sportovní klub Triatlet, má za sebou pětadvacet ročníků, 26. bude odstartován už ve čtvrtek 1. ledna 2009.

Na startu závodu, který se běhá na silnici z Doubí do Svatošských skal, se pravidelně scházejí desítky sportovců od rekreačních běžců až po mistry svých disciplín. Dominují samozřejmě vytrvalci, pro něž je tento závod prvním oficiálním měřením sil v každém novém roce, tradičními účastníky bývají triatlonisté, cyklisté, v zimách na chudých na sníh i lyžaři a samozřejmě celá plejáda „běžců pro zdraví“. Vedle mužů a žen zralého sportovního věku i ještě školou povinné děti a na druhé straně věkového spektra veteráni, které bychom podle ročníku narození hledali spíše v domovech důchodců.

Přestože na start přicházejí (a jsou zde vítáni!) i lidé, kteří si na silnici do Svatošských skal vyběhávají silvestrovskou kocovinu, většina bere tento závod velice odpovědně a vítězství zde má svou cenu. V historických tabulkách závodu figurují všichni, kdo v běhu na Karlovarsku za poslední čtvrtstoletí něco znamenali.

První velkou hvězdou Novoročního běhu byl Jirka Pražák, který v dresu AC Start jako první zaběhl sedmikilometrovou trať pod 21 minut (20:39 v roce 1987), vybojoval osm vítězství a jednou byl druhý, vždy ovšem v čase pod 22 minut.

Dalším běžcem, který hranici 22 minut pokořil při každém svém startu, byl Martin Mikeš. Jeho čas 20:19, který zaběhl v roce 2000, je dodnes platným traťovým rekordem. Dosažený byl přitom za krajně nepříznivých podmínek, sněhu bylo tehdy po kolena a běželo se v kolejích vyjetých osobním autem.

Zlatým písmem se do historie závodu zapsal také Karel Hellmich, který 22minutovou hranici poprvé překonal v roce 1989, kdy ve svých 32 letech zaběhl čas 21:28. Kdyby se tenkrát vsadil, že o 14 let později bude ještě rychlejší, vyhrál by — v roce 2003 zaběhl 21:23 a pod 22 minut se dostal ještě v roce 2006, kdy ve 48 (!) letech zaběhl 21:46.

Mezi ženami je nepřehlédnutelnou postavou dnes už bohužel nežijící Marcela Mikešová, která se na stupně vítězů postavila osmkrát a z toho šestkrát na ten nejvyšší. V současnosti kraluje závodu (a celému ženskému běhání na Karlovarsku) Ivana Sekyrová, která dnes drží hned dva ženské traťové rekordy. V roce 2005 časem 23:20 vymazala tenkrát už 16 let starý rekord Radky Korcové a o rok později už jako veteránka vytvořila časem 23:53 i dosud platný traťový rekord žen nad 35 let.

26. ročník Novoročního běhu na Svatošské skály, který na Karlovarsku tradičně otevírá sezonu běhů mimo dráhu, je prvním závodem Ligy běžců Karlovarska 2009. Závod je vypsán jako veřejný pro všechny věkové kategorie mužů a žen a běží se po asfaltové silnici z Doubí do Svatošských skal a zpátky. Trať má 7 km s nepatrným převýšením.

Přihlášky a prezentace v klubovně SOS dětské vesničky od 10 do 10.45, start je v 11.00 na silnici u budovy bývalého Svazarmu. Loňské vítězství obhajují Vladimir Escajadillo z Peru a Karlovaračka Denisa Pribičinová.