„Spolu s našimi mladými, kteří se čím dál razantněji prosazují na domácích i zahraničních planších, trénuje a objíždí turnaje i nestor našeho oddílu, čerstvý šedesátník Honza Kučera. A nejenže celé řadě těch mladých stačí, on je pořád ještě dokáže porážet,“ představuje předseda oddílu Martin Rubeš závodníka, který na veteránských turnajích letos ještě neskončil hůře než druhý.

Jan Kučera začal se šermem v roce 1963 a už o čtyři roky později si vyšermoval titul juniorského vicemistra republiky (tehdy ještě Československé a socialistické). Na základě dobrých výsledků byl vybrán do olympijské přípravy na Olympijské hry 1972 v Mnichově a vojenskou službu absolvoval v armádním vrcholovém středisku Dukla v Bánské Bystrici.

Vrchol své sportovní kariéry si ale Honza Kučera vychutnal až po návratu do civilu v roce 1976. Jako člen družstva Lokomotivy Karlovy Vary pomohl vybojovat titul mistrů ČSSR družstev s právem reprezentovat Československo na Poháru mistrů evropských zemí v Německu.

„Šermu se aktivně věnuje i po šedesátce a jako poslední mohykán své generace předává své bohaté zkušenosti mladším. Pro náš oddíl je nesmírně cenné mít takového člověka mezi sebou,“ oceňuje přínos veterána Kučery Martin Rubeš.