Až dosud byl takovým šťastlivcem jen Polák Kurowski, který karlovarský turnaj vyhrál v letech 1997, 1998 a 2000, od soboty má stejnou sbírku i kordista elitního šermířského klubu SC Praha Jiří Beran.

Jubilejní 40. ročník mezinárodního turnaje o Lázeňský pohár se odehrával pod vlajkami šesti zúčastněných evropských zemí. Kromě zástupců všech významnějších českých klubů tu měly svoje zastoupení i šermířské velmoci Polsko a Maďarsko a byli tu i Němci, Slováci a Rakušané.

Konkurence byla mimořádně kvalitní, mezi stovkou účastníků byli šampioni svých zemí i vítězové významných světových soutěží a turnajů. Hvězdou první velikosti byl Maďar Krisztislav Kulcsar, mistr světa z roku 2007 a účastník olympiády v Číně, pro něhož měl být karlovarský turnaj posledním v kariéře. Majitel dvou Lázeňských pohárů, které vybojoval na jejím začátku v letech 1994 a 1995, se určitě chtěl loučit vítězstvím a vybojovat třetí, jenomže ve čtvrtfinále narazil na svého krajana Andrase Rédliho a musel se spokojit s kazetou Becherovky za konečné páté místo. Do bojů o medaile se vedle vítěze Světové univerziády Rédliho probojovali další Maďar, třetí muž loňského ročníku Světového poháru juniorů Peter Szényi, a dva Češi.

Kromě favorizovaného Jiřího Berana, majitele Lázeňského poháru z let 2005 a 2006 a loňského vítěze turnaje Světového poháru v Buenos Aires, se mezi poslední čtyři probil i černý kůň soutěže, šestačtyřicetiletý veterán Dukly Olomouc, účastník olympiády v Barceloně Tomáš Kubíček. Ten zde tak trochu reprezentoval i pořádající Lokomotivu Karlovy Vary, neboť své první krůčky na planši udělal právě tady, na Růžovém Vrchu. Semifinálový duel mezi Rédlim a Beranem byl zpočátku poznamenaný vyčkávací taktikou, v prvních dvou třetinách nepadl ani jeden zásah, a Rédli byl dokonce napomínán za pasivitu, v poslední tříminutovce se zato strhla smršť, ze které vyšel v poměru 11:8 zásahům vítězně Beran.

Zajímavé bylo i druhé semifinále, ve kterém měl zpočát ku jasně navrch o generaci mladší Maďar, ale pak se za už málem tragického stavu 8:0 konečně rozšermoval i Kubíček a ve vyrovnaném závěru dotáhl na pro něho velmi lichotivých 15:10. Ve finále začal o chloupek lépe Szényi, ale pak postupně převzal iniciativu Beran a v závěru souboje si došel pro zasloužené třetí vítězství.

Z šermířů pořádající Lokomotivy Karlovy Vary skončil nejlépe Ota Řezanka, který skončil před branami osmičky na 9. – 16. místě, Petr Krupař se umístil na 29. příčce a hned za ním uzavíral první třicítku odchovanec lázeňského klubu Martin Zýka, dnes ve službách USK Praha. Smůlu měl další domácí šermíř Stanislav Jambor, který se v průběhu turnaje zranil a ještě ten den se musel podrobit operaci kolena, čímž přišla karlovarská Lokomotiva na delší čas nejenom o závodníka, ale i o trenéra mládeže.

Konečné pořadí turnaje:
1. Beran (SC Praha), 2. Szényi (MTK Budapešť), 3. Kubíček (Dukla Olomouc) a Rédli (Balaton), 9.-16. Řezanka, 29. Krupař, 45. Horn, 63. Kučera, 71. Klsák, 78. Holek, 79. Šeratovský, 88. Hricko