V anketě, kterou Karlovarský kraj vyhlásil už poosmé, bylo na základě návrhů zástupců sportovních unií, tělovýchovných jednot, klubů a občanských sdružení v oblasti sportu na ocenění nominováno celkem 81 sportovců a 21 kolektivů. Komise pro tělovýchovu a sport při Radě Karlovarského kraje z nich vybírala nejlepší v kategoriích žactva, mládeže, dospělých a handicapovaných sportovců, kritériem byly úspěchy v republikových a vyšších mistrovských soutěžích.

Vyhlášení jasně dominovali zástupci našeho okresu. Všechny čtyři oceněné kolektivy jsou z Karlových Varů a rovnou polovinu z dvacítky nejlepších sportovců kraje tvoří Karlovaráci.

V kategoriích kolektivů jednoznačně vítězil lední hokej. Pro ceny si došli v kategorii dospělých zástupci A mužstva HC Energie, které v loňském roce vybojovalo titul vicemistrů republiky, v kategorii mládeže junioři HC Energie, vítězové extraligy juniorů, a v kategorii handicapovaných sportovců mistři republiky ve sledge hokeji SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary. Čtvrtým oceněným kolektivem bylo družstvo žáků Lokomotivy.

Mezi oceněnými v kategorii žactva měl náš okres jediného zástupce. Byl jím nejmladší ze všech, co se ten večer ocitli na pódiu, Ríša Stránský z Karate klubu Karlovy Vary, který před pár dny oslavil teprve desáté narozeniny. Na pódiu se mohl pochlubit bronzovou medailí z Mistrovství světa ISKA 2008 v Olomouci. Spolu s ním byli jako nejlepší sportovci kraje (bez uvedení pořadí) vyhlášeni David Cserge, vzpěrač TJ Rotas Rotava, Pavel Peterka, zápasník TJ Olympie Březová, a kickboxerka Tereza Petrželová z Chodova.

Mezi pěticí nejlepších sportovců kraje v kategoriích mládeže byli tři Karlovaráci. Triatlonista X-Teamu BaNo Karlovy Vary Lubomír Bachura, vítěz Českého poháru juniorů a 6. na Mistrovství světa juniorů v xterra terénním triatlonu na Havaji, nohejbalista SK Liapor Witte Karlovy Vary Jakub Medek, juniorský mistr světa v trojicích a vicemistr světa ve dvojicích, a Petra Nováková z Lyžařského klubu Slovan Karlovy Vary, dvojnásobná dorostenecká mistryně republiky a vítězka Českého poháru dorostu v běhu na lyžích. Spolu s nimi byli jako nejlepší sportovci kraje (bez uvedení pořadí) vyhlášeni střelkyně SKP UNITOP Sokolov Jana Lorencová a atlet ŠAKu Chodov Václav Zich.

Stejnou bilancí tří zástupců mezi pěticí vyhlášených se mohou Karlovy Vary pyšnit i v kategorii dospělých. Tady si pro trofeje došli triatlonista X-Team BaNo Karlovy Vary Martin Jiskra, čtvrtý na mistrovství světa xterra na Havaji a druhý muž Českého poháru v terénním triatlonu, nohejbalista SK Liapor Witte Michal Kokštein, mistr světa a trojnásobný medailista z mistrovství republiky, a lyžař LK Slovan Karlovy Vary Petr Novák, vítěz tří závodů Světového poháru v dálkových bězích. Spolu s nimi byli jako nejlepší sportovci kraje (bez uvedení pořadí) vyhlášeni chodovská kickboxerka Klára Lochová a vzpěrač Baníku Sokolov Libor Wälzer.

V kategorii handicapovaných sportovců byl nejlepším sportovcem kraje vyhlášen plavec SK Kontakt Karlovy Vary Milan Man, vítěz dvou závodů Českého poháru handicapovaných a celkový vítěz Českého poháru handicapovaných.

V Karlových Varech zůstal i titul nejlepšího trenéra roku 2008, pro který si došel nohejbalista SK Liapor Witte Jiří Dvořák, trenér juniorské reprezentace ČR v nohejbalu, která loni vybojovala zlato a dvě stříbrné na juniorském mistrovství světa v nohejbalu. Nejlepším cvičitelem loňského roku se stal Václav Krůta z Lokomotivy Cheb, cvičitel mužských složek Karlovarské krajské asociace Sport pro všechny.

Karlovarský kraj vyhlásil i Objev roku, kterým se stal odchovanec Spartaku Horní Slavkov, fotbalista Slavie Praha František Dřížďal. Do síně slávy sportu jako Sportovní legenda Karlovarska pak byl uveden zakladatel a dodnes aktivní závodník a funkcionář oddílu vzpírání Baníku Sokolov, letos 70letý Miroslav Kubinec, který v loňském roce vybojoval všechny tři možné mistrovské tituly — České republiky, Evropy i světa a ve své váhové a věkové kategorii nemá na celém světě důstojného soupeře.

Vyvrcholením slavnostního večera, kterému byl přítomný i stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, bylo vyhlášení Ceny hejtmana Karlovarského kraje pro Nejlepšího sportovce roku 2008, kterou už popáté za sebou získal Lukáš Bauer. Vítěze Tour de Ski a Světového poháru v běžeckém lyžování zastupoval jeho manažer Müller, Bauer sám byl tou dobou na mistrovství republiky na Mísečkách.