Unavení, ale v dobré náladě se z víkendového výletu do Rakouska vraceli triatleti karlovarského Xteamu BaNo. Letos už podruhé vezli domů medaile z mistrovství Evropy. Jak je možné absolvovat v jednom sportu a jednom roce dva evropské šampionáty, v květnu v Itálii a v srpnu v Rakousku, vysvětlil vedoucí trenér X-teamu BaNo Jan Novák:

„Je to možné, protože xterra patří mezi sporty, jejichž soutěže organizují dvě na sobě nezávislé organizace. Jednak je to Mezinárodní triatlonová federace ETU, která tento závod nazývá terénním triatlonem, a pak je tu privátní organizace, která tento sport před dvěma desítkami let ´vymyslela´, nazvala jej xterrou a ve formě soutěží rozšířila po celém světě. Tím pádem mají ´xterráci´ dvě mistrovství Evropy. Na obou se plave 1,5 km, následuje 30km jízdy na horském kole v terénu a závod uzavírá běžecký kros na 10 km.“

Jaká byla účast na rakouském šampionátu? Neovlivnila právě skutečnost, že se jede v tomtéž roce už druhé mistrovství Evropy, kvalitu startovního pole?
Účast a kvalita byly stejné jako v květnu v Itálii, v devíti kategoriích tu startovalo 250 závodníků z 25 zemí a na předních místech výsledkových listin se objevovala tatáž jména. Elitu v obou závodech vyhrál Francouz Batelier.

Kdo na tomto mistrovství reprezentoval Karlovy Vary?
Osvědčená čtveřice Martin Jiskra, Luboš Bachura, Tomáš Eberl a Pavel Santo a jako pátý s nimi do Rakouska odejel nováček týmu Jaromír Kubín. Startovali ve třech kategoriích, Jiskra, Bachura a Kubín ve věkové skupině do 24 let, Eberl do 29 let a Santo ve veteránské kategorii masters 45 – 49 let.

Povedlo se jim výsledkově navázat na květnové mistrovství Evropy, kde získali čtyři medaile?
Myslím, že ano. Pavel Santo si po stříbru z Itálie tentokráte po vynikajícím výkonu dojel pro zlatou medaili a potvrdil tak svoje suverénní postavení v čele průběžného hodnocení Evropského poháru. Bronzovou medaili si vynikajícím během zajistil v nejmladší kategorii Luboš Bachura. Naše radost byla o to větší, že si tímto výsledkem zajistil i nominaci na říjnové mistrovství světa. Martinu Jiskrovi se tentokráte nedařilo a zcela vyčerpaný skončil čtvrtý, když jej o bronz připravil Bachura dva kilometry před cílem, a Tomáš Eberl obsadil ve své kategorii 5. místo. Petr Novák, mistr Evropy z letošního květnového šampionátu, se rakouského závodu nezúčastnil, protože se už připravuje s reprezentačním družstvem lyžařů běžců na nadcházející olympijskou závodní sezonu.

Co ještě čeká karlovarské ´xterráky´ ve zbytku letošní úspěšné sezony?
Za tři týdny, 19. září se pojede poslední závod letošního Evropského poháru ve Francii a pak v říjnu mistrovství světa,kamse z našeho týmu nominovali Jiskra, Santo, Bachura a Eberl.