Na startu Plzeňského maratonu ve Štruncových sadech se sešlo sedm desítek vytrvalců, z toho osm žen, a neměli to nijak lehké. Čekalo je 16 okruhů po 2 500 metrech plus závěrečné zkrácené kolo dlouhé 2 195 metrů a trať vedla až na malé výjimky na slunku.

Se spalujícím vedrem se nejlépe vyrovnali Etiopan žijící dlouhodobě v Týně nad Vltavou Mulugeta Serbessa a 43letý polský veterán Jaroslaw Janicki, kteří se krátce po startu usadili na čele a více než polovinu závodu hlídali pouze jeden druhého. V závěru pak měl více sil 38letý Serbessa, který protrhl cílovou pásku s téměř minutovým náskokem před Janickým. Jako třetí proběhl cílem se ztrátou 16:48 na vítěze Jan Sokol a 6. místo obsadil Míra Švehla z karlovarského Triatletu.

Z žen běžela nejrychleji 41letá Zlata Lukášková, která v dresu rokycanského Falconu v čase 3:37:30 obsadila 14. místo celkového pořadí, sokolovská Dáša Hůrková si v čase 4:30:38 doběhla pro prvenství v kategorii žen nad 35 a do 39 let.

Plzeňským maratonem se uzavřel letošní ročník Zátopkova zlatého týdne, který odstartoval minulé pondělí v Domažlicích, v pátek pokračoval ve Stříbře.

Absolutním vítězem série s nejlepším součtem časů ze všech tří závodů se stal Jan Sokol, druhý se umístil loňský absolutní vítěz Miroslav Švehla a na třetím místě skončil známý plzeňský veterán Vlasta Šroubek.

Plzeňský maraton, absolutní pořadí: 1. Mulugeta Serbessa (Sokol České Budějovice) 2:30:57 (průměr na 1 km 3:35 min.), 2. Jaroslaw Janicki (Hermes Gryfino) 2:31:50 (1. nad 40 let), 3. Jan Sokol (AK Sokolov) 2:47:45 (1. do 34 let), 4. Marek Procházka (TJ Šumperk) 2:49:05, 5. Tomáš Ulma (Praha) 3:03:59, 6. Miroslav Švehla (Triatlet KV) 3:05:50 (2. nad 40 let) – 14. Tomáš Kalivoda (Mariánské Lázně) 3:36:32 (4. do 34 let), 23. Petr Szász (Ultrasport Sokolov) 3:51:30 (3. nad 55 let), 44. Dagmar Hůrková (Ultrasport Sokolov) 4:30:38 (1. nad 35 let).