Počasí, že by psa nevyhnal, a přesto se na startu zahajovacího závodu seriálu horských kol Bahno 2008 na Linhartu sešla téměř stovka cyklistů.

K nejžhavějším favoritům patřil teplický Stanislav Hejduk, který od roku 1993, kdy se stal poprvé mistrem republiky v závodě horských kol do vrchu, vybojoval na republikových šampionátech horských kol a v cyklokrosu pět bronzových a dvě stříbrné medaile a k jeho největším úspěchům patří vítězství v závodě Světového poháru v cyklokrosu ve Španělsku v roce 1999.

Na Linhartu se v dresu stáje Factor Biketeam Teplice usadil na čele závodu už krátce po startu a svou sólo jízdu zakončil suverénní výhrou.

Letos jednatřicetiletý Hejduk ve Varech startoval už dvakrát, pokaždé ovšem na AMbikemaratonu České spořitelny, kde v posledních dvou letech vybojoval stříbro a bronz. Na Bahně startoval poprvé a podle všeho nikoli naposled. „Myslím, že tady se povedl pořadatelům husarský kousek, když dokázali trať postavit tak, že byla i v takhle extrémních podmínkách bezpečně sjízdná. Kdyby bylo jen po mém, jel bych rád všechna čtyři Bahna, ale jsou tady mezinárodní závazky, a tak třeba hned příští týden startujeme ve Španělsku. Ale jakmile budu mít volný termín, určitě přijedu,“ slibuje Stanislav Hejduk.

Další velkou postavou současné české cyklistiky byl na Linhartu další Severočech Tomáš Trunschka, který v dresu KL Most v závodě obsadil 2. místo. O tři roky mladší borec než Hejduk své největší úspěchy vybojoval rovněž v cyklokrosu, ve sbírce má bronz z mistrovství Evropy juniorů z roku 1998 a 2. a 3. místo z mistrovství světa třiadvacítek v letech 2001 a 2002.

Medaili za chrabrost by zasloužil třetí v cíli, dnes už veterán plzeňské cyklistiky Tomáš Kozák, který letos oslaví už 37. narozeniny.