V tuhnické hale od 17.30 hodin přivítají Valosun Brno, s nímž se střetnou o třetí místo tabulky. Každý ví, že se dvěma suverény Gambrinusem Brno a USK Praha se nejen Karlovaračky zatím nemohou rovnat, ale být nejlepší ze „zbytku světa“ v ženském basketbale už také něco znamená.

Lokomotiva se nyní nese na vítězné vlně, z posledních osmi zápasů prohrála jediný, ten poslední ve finále CEWL v Banské Bystrici, ale v lize si připsala šest výher v řadě, naposledy prohrála 19. ledna s Gambrinusem Brno 63:115.

Jenomže přišla uprostřed sezony nečekaná věc, dlouhé volno. Poslední zápas hrála před třinácti dny (ve finále CEWL v Banské Bystrici) a poslední ligový dokonce před dvaceti dny. „Ani to nevadilo, pauzu jsme dokonale využili. První týden jsme se věnovali více fyzické kondici a tento týden jsme najeli na zápasový rytmus. Holky si hlavně psychicky odpočinuly a na zápas se těší,“ říká karlovarský trenér Jiří Bárta.

S Valosunem Lokomotiva v této sezoně prohrála v Brně 72:85 a doma před více než měsícem (2. února) jej udolala 91:84, když tři čtvrtiny zápasu prohrávala a v závěru měla více sil. Valosunu tenkrát chyběly tři hráčky základní sestavy. Teď je situace jiná, s výjimkou Danihlíkové, která je po operaci menisku, přijede Valosun kompletní se svými největšími přednostmi. „Velice aktivní hra dopředu, velmi dobře zvládnutý rychlý protiútok, který táhne hlavně Hejdová,“ vypichuje Bárta největší a dodává. „Umí hrát jedna na jedna, a to hlavně Vlková po celém hřišti. Celý tým jsou atletické typy a sílu pod košem dodala jejich nejnovější posila Modupe Ishola, Američanka nigerijského původu a po zranění se vracející další Američanka Wynter C Whitley. Přesto s nimi můžeme hrát vyrovnanou partii a chceme vyhrát.“

Plány mu ovšem narušuje karlovarská Američanka Tera Wallace. Ta má totiž problémy s kolenem, snad natažený vaz, ale jasno bude až po vyšetření magnetickou rezonancí těsně před utkáním. Ostatní hráčky jsou v pořádku a určitě nastoupí i staronová posila Lenka Větrovcová. „V základní sestavě určitě ne, ale na hřiště se dostane,“ prozrazuje Bárta.

Utkání nadstavbové části Trocal ŽBL (skupiny A1) mezi týmy BK Lokomotiva Karlovy Vary a Valosun Brno se hraje v sobotu 8. března od 17.30 hodin v hale Lokomotivy. Rozhodčími zápasu budou Jiří Smetana z Plzně a Rostislav Milata (Praha), komisařem ČBF Jiří Zemánek (Cheb).

Druhý zápas této skupiny (a současně největší tahák) mezi Gambrinusem Brno a USK Praha se hraje v tutéž sobotu od 17 hodin.

Možní soupeři? Stále tři celky

Základní část Trocal ŽBL skončila před čtrnácti dny, nadstavbová skupina A1 čtyř nejlepších zahajuje v sobotu, ale skupina A2 už má odehrána tři kola. Tu také musí basketbalistky karlovarské Lokomotivy sledovat, z ní vzejde jejich čtvrtfinálový soupeř pro play off.

Jisté je, že to bude jeden z trojice Kara Trutnov, Sokol Hradec Králové nebo Sparta Praha. S Trutnovem a Spartou už Lokomotiva play off hrála a pokaždé prohrála 1:2 na zápasy, ale to vždy hrála rozhodující duel na půdě soupeře. Nyní je díky účasti ve skupině A1 tato výhoda na její straně.

V prvním kole skupiny A2 Trutnov vyhrál jasně ve Strakonicích 88:63, Hradec se trápil v Táboře se Slovankou a udolal ji až po prodloužení 80:73 a Sparta přehrála Ústí 82:58. Jenomže to druhé už řádně zamíchalo karty. Překvapivou výhru 87:67 si přivezly sparťanské basketbalistky z Trutnova. Pražanky dirigované Jamajčankou Nicol Louden zachytily úvod utkání a výsledek pak jen kontrolovaly.

Hradec Králové si bez problémů poradil se Strakonicemi 85:57 a zlepšenou formu předvádí Slovanka, která po vydřeném vítězství v Ústí směřuje do play off.

Ve středečních zápasech se Trutnov v Táboře zpočátku trápil, první čtrvtinu dokonce prohrál a až v 15. minutě se dostal do vedení. Nakonec vyhrál 85:67. Hradec neměl doma problém s Ústím a vyhrál jednoznačně 90:44. Spartě ve Strakonicích také nevyšel úvod, v 6. vedli domácí 15:9, ale nakonec jasně vyhrála 87:75.

Tabulku vede (celkově 5. místo v Trocal ŽBL) Trutnov pouze o skore před Hradcem Králové a bod před Spartou.

Začínají s Valosunem

Famózním závěrem základní části Trocal ŽBL si basketbalistky karlovarské Lokomotivy zajistily účast v nadstavbové části skupině A1 čtyř nejlepších celků.

Těmi jsou samozřejmě brněnský Gambrinus a pražské USK a na poslední chvíli proklouznuvší druhý brněnský celek Valosun. Právě ten výhrou na Spartě 93:89 až po prodloužení rozhodl o umístění v tabulce.

První je suverenně bez porážky Gambrinus Brno, druhý se dvěmi porážkami (s Gambrinusem) USK Praha a třetí díky vzájemným zápasům Valosun Brno. Karlovarská Lokomotiva čtvrtým místem po základní části potvrdila výbornou formu v tomto kalendářním roce. To následně dokázala ziskem druhého místa ve třetí nejvýznamější evropské klubové soutěži v basketbale žen CEWL (Central European Women League - Středoevropské lize).

Zápasy Lokomotivy Karlovy Vary v nadstavbové části Trocal ŽBL ve skupině A1:
Sobota 8. března (17.30 hodin), Lokomotiva - Valosun Brno.
Středa 12. března, ZVVZ USK Praha - Lokomotiva.
Středa 19. března, Gambrinus Sika Brno - Lokomotiva.
Sobota 22. března (17.30), Lokomotiva - Gambrinus Brno.
Středa 26. března, Valosun - Lokomotiva.
Sobota 29. března (17.30), Lokomotiva - USK.

Ivo Vymětalík