Na jaře získaly bronzové medaile v Českém poháru a nyní vybojovaly postup do hlavní fáze Central European Women League (CEWL), tedy Středoevropského poháru žen.

V kvalifikační skupině v polském městě Rybnik porazily slovenskou Nitru a prohrály s domácím týmem. Pro úspěch byl důležitý příjezd předem a sledování vzájemného zápasu Rybniku s Nitrou (74:58), po kterém bylo jasné, že pokud Karlovaračky slovenky porazí, postoupí.

„Veškerou energii jsme vložili do přípravy na Nitru, připravili se na jejich klíčové hráčky. Je to velice aktivní tým bez hvězd, velice pohyblivý a dělali nám problémy ve hře jedna na jednu pod košem. V závěru jsme hráli ukázněně, neměli žádný faul, i když i štěstí, odehráli jsme to takticky,“ pochvaloval si trenér Jiří Bárta. V utkání měly navrch Slovenky, v celém průběhu vedly, nejvíce 50:41, ale závěr nezvládly. Šest sekund před klaksonem udělala Šujanová, česká reprezentantka, prorážení na Kučerovou, která proměnila oba TH a měli jsme míč. Náskok Lokomotiva udržela a tím vybojovala postup.

Ve druhém utkání s domácími šlo už „jen“ o vítězství ve skupině. Lokomotiva jednoznačně prohrála.

„Je to sice loňský polský nováček nejvyšší soutěže, ale velmi kvalitní. Mají tři Američanky, dvě černé a jednu bílou, na rozehrávce Ukrajinku a jednu bývalou polskou reprezentantku. Přehrávali nás v podkošovém prostoru a rozhodlo špatné procento jednoduchých střel, třeba za první půli jsme jich nedali šestnáct. Domácí si tak vybudovali dvacetibodový náskok a ten udrželi,“ říká Bárta.

Jinak byl turnaj pro Karlovaračky jednoznačným přínosem, nejen z hlediska postupu. „Některé hráčky poznaly poprvé pohárovou atmosféru. Odehrály jsme kvalitní zápasy, které nám pomohou v další přípravě. Místo žije basketbalem a bylo o nás perfektně postaráno, pořadatelství bylo na vysoké úrovni,“ pochvaluje si karlovarský trenér.

Výsledky Lokomotivy

BK Inpek UKF Nitra - BK Lokomotiva Karlovy Vary 65:68
Body: Vyhňáková 13, Šujanová 12, Mračnová 12 - Timková 13, Gerstnerová a Magerčiaková 12, Kučerová 10, Zmeková 9, Pilátová, Dlouhá a Vodrážková 3, King-Bischof a Sedláčková 2.
Po čtvrtinách: 12:15, 14:12, 15:23, 22:20.
Diváků: 200.

Utex Row Rybnik - BK Lokomotiva Karlovy Vary 72:53
Body: Szymczak-Gozynska 13, Jaroszewicz 10, Merideth 10, Chomicka 9, Proshchenko 9, Skorek 8, Blaszczak 5, Saunders 4, Bell 3, Czajkowska 2, Glocka 1 - Magerčiaková 16, Vodrážková 10, Zmeková 8, Gerstnerová 6, Sedláčková 4, Kučerová 3, Pilátová, Bártová a Dlouhá 2.
Po čtvrtinách: 22:17, 10:7, 18:15, 16:20.
Diváků: 400.

Do hlavní fáze CEWL postoupilo deset týmů (mezi nimi kromě Lokomotivy další čtyři čeští zástupci Sparta, Strakonice, Hradec a Valosun Brno, dále např. polský Rybnik, slovenské Viktoria Košice a UMB Banská Bystrica), které budou rozlosovány do dvou skupin po pěti, kde budou hrát každý s každým doma-venku.