Ale není to jediná akce, kterou se klub prezentuje. „Provozujeme především závodní krasobruslení a účastníme se soutěží Českého krasobruslařského svazu v celé republice. Jednou ročně pak pořádáme v Karlových Varech závody pro šest kategorií,“ odtajnila trenérka Marta Svobodová. Její krasobruslařský tým vyplňuje často i přestváky extraligových utkání Energie v hokeji. „O přestávkách některých zápasů extraligy jezdíme exhibiční vystoupení,“ uvedla Svobodová.

„V současné době máme 24 registrovaných sportovců ve věku od 4 do 16 let. Většina z nich se v pondělí představila v Exhibici. S nápadem uspořádat vystoupení pro veřejnost přišla v r. 2002 trenérka Dana Dvořáková a v roce 2003 jsme předvedli naši první Exhibici. Pamatuji si, že přišlo asi 200 lidí. Od té doby pořádáme Exhibici každý rok. S nácvikem to není vůbec lehké, protože jsme především sportovní klub a veškerý čas musíme věnovat tréninku na závody. Stále se potýkáme s nedostatkem ledové plochy, a tak tréninky v Karlových Varech doplňujeme trénováním v Ostrově nad Ohří a v Sokolově. Někdy jedeme na trénink do Mariánských Lázní, do Prahy, apod. Podle počasí bruslíme na malé ploše ve Dvorech,“ shrnula Svobodová a pokračuje: „Máme málo ledu na normální trénink a přesto jsme rozjeli akci Exhibice. To by nešlo bez maximálního nasazení trenérek, kterým bych tímto ráda poděkovala. Ony totiž pracují na milion procent – každý den. Jsou to jedničky – jmenují se Dana Dvořáková a Gabriela Blažková“.

Včerejší Exhibice se podařila. Trenérky pečlivě vybíraly hudbu, potom složily choreografii. Práce s vytvořením takového vystoupení je podobná té kolem závodních programů jednotlivců, ovšem s tím rozdílem, že u Exhibice, kde učinkuje více dětí najednou, musí trenér děti donutit jezdit pokud možno stejně rychle, stejně hezky - prostě synchronizovaně.

„Složily jsme jednu úvodní a jednu závěrečnou skladbu, v nichž se objevily všechny děti najednou, dále sedm různých vystoupení pro určité skupinky dětí a v Exhibici se také objevily části volných jízd závodních programů některých jednotlivců. Celkem jsme včera předvedli 12 vystoupení. Přišlo opět o něco víc diváků než loni – odhaduji přes 300 lidí,“ řekla Svobodová.

Trénuje se celoročně - na ledě, na suchu. Každý rok je soustředění na ledě v Klatovech pro celý klub. „Některé závodnice absolvují za léto další soustředění, aby byly dobře připravené na závodní sezonu,“ řekla Svobodová. Během sezony pak trénují denně na ledě. Příprava mimo led je nedílnou součástí tréninkového cyklu. Od dubna do července 3x v týdnu provozují atletiku, gymnastiku, balet, techniku. Během „rozjeté“ sezony (září – březen) absolvují jednou týdně větší děvčata balet a menší děti taneční průpravu.

Daniel Seifert / Petr Zahradníček