Šermíři Univerzitního sportovního klubu Praha zcela ovládli sobotní 39. ročník prestižního karlovarského turnaje v šermu kordem mužů o Lázeňský pohár. Ze čtyř míst „na bedně“ obsadili tři včetně toho nejvyššího.

Lázeňský pohár přilákal do haly AC Start v Tuhnicích více než osm desítek závodníků. Nejpočetnější zastoupení tu měla Praha, odkud přijeli reprezentanti osmi klubů, nechyběli ale ani kordisté z Teplic, Liberce, Litoměřic, Olomouce, Brna, Plzně a pochopitelně i pořádající Lokomotivy Karlovy Vary. Mezinárodní punc dodala turnaji účast Němce Jorga Wesemanna, který ale do bojů o vyšší příčky nezasáhl.

Karlovaráci nasadili do bojů čtrnáct závodníků ve věkovém rozpětí třiadvaceti let – od čtrnáctiletého Řezníčka po zkušeného, sedmatřicetiletého Řezanku.

Sítem náročné kvalifikace a prvního eliminačního kola z nich prošli čtyři. Teprve šestnáctiletý Michal Frýdek a David Horn skončili ve druhém kole eliminace, Ota Řezanka a junior Petr Krupař se probili až do elitní osmičky.

Ve finálové skupině pak Řezanka podlehl později stříbrnému Sochorovi (USK Praha) 15:9 a skončil celkově sedmý a Krupař nestačil na později bronzového Čapka (SC Praha) a po porážce 15:6 obsadil 8. místo.

Z dalších dvou čtvrtfinálových duelů pak do bojů o medaile postoupili druhý nejvýše nasazený Jakub Ambrož z USK Praha, když ve velice kvalitním souboji vyřadil s číslem 1 nasazeného Jiřího Berana z SC Praha, a překvapivě i padesátiletý veterán Jan Herda (USK Praha), který šermoval už na letní olympiádě v Moskvě 1890!

Zatímco semifinále nepřineslo moc vzrušení, Ambrož nad Čapkem i Sochor nad Herdou zvítězili celkem jednoznačně vždy 15:7, finálový souboj byl otevřený až do samého konce.

Začátek patřil Sochorovi, který vedl 3:0, pak se šňůrou šesti zásahů dostal do vedení 6:3 Ambrož, ale vyhráno pořád ještě neměl. Sochor postupně jeho náskok stáhl a vyrovnal na 8:8, pak se s Ambrožem tahali o každý bod až do stavu 13:13, ale otočit vedení na svoji stranu už Sochor neměl sil a musel se spokojit se stříbrem.

Konečné pořadí finálové skupiny

1. Jakub Ambrož (USK Praha)
2. František Sochor (USK Praha)
3. Jan Herda (USK Praha) a Martin Čapek (SC Praha)
5. Tomáš Straka (SC Praha)
6. Zdeněk Coufal (SC Praha)
7. Ota Řezanka (Lokomotiva KV)
8. Petr Krupař (Lokomotiva KV).

Umístění šermířů Loko Karlovy Vary

28. Michal Frýdek
30. David Horn
40. Adam Klsák
45. Stanislav Jambor
48. Martin Myška
49. Štěpán Řezníček
52. Jiří Šeratovský
59. Ondřej Hricko
67. Jaroslav Bína
68. Daniel Vítek
71. Petr Holek
72. Tomáš Krajsa