S velkým zájmem jsem si přečetl v Karlovarském deníku (24. 11.) o další rekonstrukci šermírny Lokomotivy Karlovy Vary na Růžovém vrchu. Tento zájem u mě pramení ze skutečnosti, že jsem byl, s ing. V. Podlahou a ing. M. Reichem, před 32 lety u zrodu myšlenky na její realizaci. Ve své době šlo o naprosto unikátní počin u tohoto sportu v republice a tuto svou výjimečnost si dosud zachovává. Tím pádem mě těší další vylepšení tohoto objektu. Jen mě trochu mrzí, že se při této budovatelské aktivitě nějak zapomnělo (nebo už nedostávalo sil) na připomenutí významného jubilea karlovarského šermu.

V listopadu uplynulo 55 let od vzniku organizovaného šermu v Karlových Varech. U tohoto prvopočátku jsem ještě nebyl, ale od roku 1954, kdy zde byl tento sport ještě pořád v úplných plenkách, jsem se již dostal mezi několik starších „hobíků“. Od těch dob se podařilo něco, co si připomenutí jistě zaslouží. Po mnohaletém stěhování po různých tělocvičnách byla v roce 1976 dokončena stavba specializované šermírny, až dosud jediné toho druhu v republice.

Za jubilejní období vyprodukoval oddíl šermu v Karlových Varech desítky mistrů republiky a reprezentantů ve všech kategoriích, účastníků mistrovství Evropy i světa a olympijských her. Také mnohé mistrovské tituly v družstvech a zejména úspěch v podobě 9. místa z 22 družstev na PMEZ v kordu družstev v německém Heidenheimu měly svou vysokou a těžko opakovatelnou hodnotu.

Na těchto špičkových výkonech měl největší zásluhu právě ing. Podlaha, mistr republiky z roku 1931, vedle kterého jsem začínal trenérsky i já a o něco později Karel Saliger. Na výchově špičkových šermířů se také podíleli další kvalitní trenéři Fr. Prskavec a J. Valha. Tři z uvedených trenérů už bohužel nežijí a oslava uvedeného jubilea by byla jistě vhodnou příležitostí připomenout jejich zásluhy o karlovarský šerm. Bylo by určitě na co vzpomínat a co hodnotit, pamětníků na tato starší období totiž běhá po městě ještě dost a jako dříve i dnes sem ještě přijíždějí naši odchovanci. Domnívám se, že v Karlových Varech není mnoho sportů s takovou životností a úspěšností, jako je šerm, a připomenout to by moho být velice vhodné…

Miroslav Hron
Autor je bývalý předseda odd. šermu Slovan/Lokomotiva Karlovy Vary v letech 1955–2006
a čestný člen Českého šermířského svazu