Osmnáctiletý Luboš Bachura si tento sen splnil letos v barvách Xteamu–BaNov německém Titise. Osmadvacátého října se tak postaví společně s týmovým kolegou Martinem Jiskrou na start v kategorii juniorů.

Jak jste se dostal k terénnímu triatlonu?
Zkusil jsem snad všechny sporty. Převážně jsem však závodil ve sjezdu a běhu na lyžích. Vlétě jsem pak absolvoval cyklistické závody.Okusil jsem i orientační běh a jízdu na kajaku. Poté už jsem zakotvil v klubu Xteamu–BaNo Karlovy Vary, kde jsem začal dělat terénní triatlon.

Jakých úspěchů jste dosáhl?
V roce 2006 jsem se stal vítězem Českého poháru, a to hlavně díky vítězství na Lipně, druhému místu v Liberci a třetí příčce při mé premiéře v Praze. V této sezoně jsem si pak v Německu splnil nominaci na mistrovství světa na Havaji, když jsem vyhrál svou kategorii. Za to bych chtěl poděkovat všem členům našeho týmu, dále pak rodičům a také trenérovi Janu Novákovi, který to občas s námi nemá vůbec lehké.

Jak jste skloubil tak časově náročný sport se školou?
Je to určitě hodně náročné, ale jsem moc rád a chtěl bych za to poděkovat vedení ostrovského gymnázia v čele s ředitelem Milanem Martínkem, kteří mi vycházejí všemožně vstříc.

Kdy jste si zajistil nominaci na Havaj?
Pamatuji si to přesně, 9. září (úsměv). Pro mne je to velký úspěch, i když to během sezony vůbec nevypadalo, že bych na Havaj mohl odjet, nakonec se to podařilo.

Jak se na vrchol sezony připravujete?

Připravuji se společně pod vedením trenéra Jana Nováka s Martinem Jiskrou, který se také na Havaj nominoval, takže dostáváme pořádně do těla. Přípravu máme velmi pestrou, ale více prozrazovat nebudu (smích).

Bude to vaše premiéra, nebudete nervózní?
Velké naděje si vmé premiéře na Havaji nedávám. Pro měbude důležité vyvarovat se těžkých pádů a chtěl bych dokončit závod pokud možno zdravý.

Jaké máte cíle do budoucna?
Jelikož se mohu podívat na Havaj v kategorii juniorů i příští rok, rád bych se tam opět objevil. Záležet tak bude také naméformě a na sponzorech, kteří jsou v tomto sportu naší nedílnou součástí. Proto bych chtěl poděkovat sponzorovi Koruna Pralines za vstřícnost a podporu.