Společnost ctitelů ´královny sportu´ je pořád ještě bez sebe nad výsledky 47. ročníku Zlaté tretry. Není divu, vždyť dva světové rekordy během jediného mítinku se jen tak nevidí. A nebyly to jen ty dva ´svěťáky´, rekordní tabulky se měnily hned ve 28 případech!

Národních rekordů bylo překonáno osm, po jednom etiopském a kubánském a po třech slovenských a českých, a rekord mítinku byl překonán v deseti disciplínách. Do ještě vyšší kategorie patří čtyři evropské a čtyři světové výkony roku 2008 a úplně nejvýše dva světové rekordy.

První z nich překonal Kubánec Dayron Robles v běhu na 110 metrů překážek časem 12.87 vteřiny a druhý etiopská vytrvalkyně Dire Tuneová, která v hodinovce na dráze zaběhla 18 517 metrů.

Hodinovka ovšem těch rekordů přinesla celou přehršli, jen sama Tuneová se svým časem zapsala do čela tabulek hned čtyřikrát: zaběhla nejlepší světový výkon roku a vytvořila světový rekord, rekord mítinku a etiopský rekord.

A padly ještě další dva národní rekordy - slovenský vytvořila výkonem 16 154 metry Katarína Berešová a český výkonem 16 422 metry běžkyně Atletického klubu Sokolov Ivana Sekyrová.

„Závod v zajímavé a netradiční disciplíně, hodinovce na dráze, byl nejenom pokusem o překonání světového rekordu, ale i rekordů českého a slovenského. Při pokusu o ten světový kroužilo po oválu hned několik profesionálních etiopských běžkyň a za nimi ta nejhlavnější Tuneová, naše zraky však byly upřeny na česko-slovenský tříčlenný vláček. O tempo se starala Olga Firsová, za kterou v zákrytu běžela Ivana Sekyrová a následovala mladičká Slovenka Katarina Bérešová,“ přibližuje skvělý závod Ivany Sekyrové na webových stránkách AK Sokolov Milan Kalousek.

„Tempo a cíle obou závodnic byly vypočteny na výkon 16 400 metrů. Na desátém kilometru odstoupila Firsová a také Slovenka začala ztrácet na tempu, a tak posledních 24 minut běhu bylo jen na Sekyrové samotné. Ve skvělé atmosféře a s mohutnou podporou plného stadionu Ivana i sama tempo skvěle udržovala, a překonání oficiálního českého rekordu bylo stále jasnější. Nakonec se tak stalo víc než dvě minuty před vypršením hodinové lhůty a do výstřelu, který ukončil tento těžký závod, pak stihla nová česká rekordmanka vylepšit dosavadní maximum o 618 metrů.“

Když už jsme u těch rekordů, není od věci připomenout výkon Slováka Ivana Repčíka, který v běhu na 800 metrů překonal časem 1:44.94 minuty, devětatřicet (!) roků starý slovenský rekord Jozefa Plachého.

K nejzajímavějším závodům pak patřil běh žen na 10 kilometrů, kde stávající rekord mítinku překonala nejenom vítězná Etiopanka Tiruneš Dibabaová (31:03.37), ale všech 18 atletek, které závod dokončily.