Mistrovství České republiky v atletice dospělých se konalo o uplynulém víkendu v jihočeském Táboře. Akce byla jednou z posledních příležitostí splnit limit na blížící se olympijské hry. Tomu odpovídalo i nasazení účastníků, když padlo několik rekordů i limitů.

Víkendové mistrovství přineslo radost i sokolovským barvám.

V závodě na 3 000 metrů překážek se na poslední chvíli rozhodla pro start Ivana Sekyrová z Atletického klubu Sokolov. Na startovní čáru se postavila jako spolufavoritka vedle loňské mistryně České republiky Kateřiny Pecháčkové. S touto kolegyní měla Ivana v úmyslu udržovat spolupráci a volnější tempo až na druhý kilometr. Prvních 600 metrů ukázalo, že ve velmi silném větru spolupráce nefunguje, a tak sokolovská běžkyně poodběhla o pár metrů dopředu. V této situaci už si vítr pohrával se všemi závodnicemi stejně a někdy bylo pro běžkyně obtížné přeskočit správně především proti větru postavený vodní příkop. Na trhák Sekyrové nebyly soupeřky schopny odpovědět a v tu chvíli bylo jasné, že šlo o boj jen s větrem a neústupnými překážkami. To běžkyně AK Sokolov zvládla, v sólovém závodě s přehledem zvítězila, a do Sokolova veze letošní druhou zlatou mistrovskou medaili.

Úspěšná sokolovská běžkyně byla rovněž nominována na mistrovství Evropy v běhu do vrchu, které hostí již tento víkend německý Zell am Hammersbach. V nominačním závodě 8. června v Perné u Mikulova skončila Ivana Sekyrová těsně před branami reprezentace, když k tomuto jednorázovému nominačnímu závodu s odpočatou českou vrchařskou špičkou musela nastoupit bezprostředně po těžkém extraligovém závodě na 3 000 metrů překážek, ve kterém si vytvořila osobní rekord 10:30,02 a navíc v něm dopomohla své o generaci mladší kolegyni Martině Bařinové ke splnění juniorského limitu na mistrovství Evropy v Polsku.

Světové a české vrchařské hvězdě Aničce Pichrtové se však nepodařilo včas vyléčit zranění z kanadského maratonského pokusu o splnění limitu na olympijské hry v Pekingu, a tak Český atletický svaz narychlo povolal k účasti na mistrovství Evropy právě sokolovskou závodnici. Reprezentační nominace je historickým úspěchem nejen Atletického klubu Sokolov, ale především velkou ctí pro Ivanu Sekyrovou. Tu čeká vedle velké radosti především velká dávka zodpovědnosti, neboť součástí individuálního závodu je i klasifikace družstev a tam nejsou naše reprezentační děvčata bez šancí.

Druhý zástupce Atletického klubu Sokolov Pavel Procházka zaběhl v Táboře v rozběhu na 800 metrů čas 1:57,94 minuty a to na postup do finále nestačilo. Zástupce AC Start Karlovy Vary Vít Mašek skončil na desátém místě ve vrhu koulí, když náčiní vrhl do vzdálenosti 14,61 metru.

Zdeněk Plachý, Milan Kalousek