U příležitosti 50. výročí založení klubu se sjeli vzpěrači z několika krajů a o vítězsví bojovali ve dvou kategoriích.

Vraťme se v čase o padesát let zpátky. „Několik dorostenců, kteří jezdili trénovat do Oloví, se v červnu roku 1958 rozhodlo založit oddíl vzpírání v Rotavě,“ vzpomíná na úplné začátky rotavský trenér Václav Zronek a pokračuje: „Pod vedením trenéra Otty Bartovského se začalo trénovat v tělocvičně v dolní Rotavě.“

První velký úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. „V roce 1963 naši vzpěrači vybojovali titul mistra České republiky juniorů, tehdy dorostenců,“ připomíná kouč Zronek.

Roky plynuly a z dorostenců se stali muži. „Několik let jsme nastupovali ve druhé lize. Naše mužstvo se umísťovalo na předních příčkách,“ pochlubil se výbornými výsledky oddílu trenér Zronek.

V roce 1971 přišlo černé období. „Na motorkách se zabili tři nadějní dorostenci. Ztráta jejich životů byla pro nás všechny velikou pohromou,“ pokračuje kouč.

O několik let později přišla nová generace a ta se dokázala vypracovat k nejlepším místům na světě. „Viktor Ježek se dostal do reprezentace a Petr Hudeček startoval i na olympijských hrách v Soulu. Dalším naším výborným vzpěračem byl Petr Stanislav, který reprezentoval Českou republiku na hrách v Atlantě,“ uzavírá nahlédnutí do historie trenér Václav Zronek.

Na memoriálu Otty Bartovského se představilo celkem pětatřicet závodníků ve dvou kategoriích.

Mezi veterány si podle koeficientů nejlépe počínal Václav Tomšík hájící barvy Bohemians Praha, když dokázal nad hlavu dostat 96 kilogramů, a to v neuvěřitelných dvaasedmdesáti letech. V kategorii mužů si nejlépe počínal Jan Zajan z Teplic, když si dokázal poradit s váhou 152 kilogramů.

Mezi závodníky se objevil i předseda krajského svazu vzpírání Augustin Kocur. „Přijel jsem si zazávodit a zároveň popřát rotavskému klubu hodně úspěchů a také uctít památku bývalého předsedy Rotasu Otty Bartovského,“ poblahopřál Kocur.