VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Báča má za sebou úspěšně havajský double

KARLOVY VARY - „Pro někoho šílenost, pro mne splněný sen. Teď už jsem si v triatlonu splnil všechno, o čem jsem snil,“ prohlašuje triatlonista AC Start Karlovy Vary.

21.11.2007
SDÍLEJ:

Dřina. Všichni závodníci nechávají na trase všechny své síly. Přesvědčil se o tom na vlastní kůži i Tomáš Báča.Foto: Archiv Tomáše Báči

„Tak jsem zpátky doma ze svého havajského miniturné. Jedním slovem nádhera,“ hodnotil své vystoupení na Havaji karlovarský triatlet Tomáš Báča.

Jako jediný Karlovarák jste absolvoval havajský double. To se jen tak někomu nepodaří. Jak jste spokojen?
Splnil jsem si všechno, co jsem chtěl v triatlonu podniknout a užívám si to. Zažil jsem nádherný měsíc na jednom z nejkrásnějších a nejmagičtějších míst na světě. Potkal nové lidi, kultury, viděl krásy přírody. Také jsem ale poznal odvrácenou tvář přírody. Prostě zážitek se vším všudy.

Kvalifikace na Ironmana byla velice těžká. Na to musí mít člověk pořádnou náturu, jestli se nemýlím?
Musím se přiznat, že před letošní kvalifikací v Curychu jsem si několikrát pokládal otázku, jestli to za to vůbec stojí hnát se za něčím, jako je start Ironmanu na Havaji, když je na světě spousta jiných činností, do kterých může člověk dávat svou energii. Dále jsem se ptal, jestli stojí za to vstávat v pět hodin ráno a před prací stíhat plavecký nebo běžecký trénink. Odpověděl jsem si jasně, ano, stojí! Havaj byla mým snem a já věděl, že jsem jen kousek od toho, abych si ten sen naplnil. Touha postavit se na start v Koně, toho „nej“ triatlonového závodu na světě, byla vždycky silnější a zahnala všechny mé pochybnosti.

A kdyby se vám nepodařilo kvalifikovat?
Jsem přesvědčený o tom, že kdyby letos kvalifikace nevyšla, šel bych do toho znovu a ještě s větším nasazením. Protože když člověk něco opravdu chce, tak se celý svět spojí, aby semuto povedlo , a většinou to vyjde.

Ale vy jste si svůj sen splnil…
Naštěstí to vyšlo už letos a já 13. října před sedmou hodinou ráno šlapal v zátoce Kuala Pier, spolu s dalšími sedmnácti stovkami Ironmany z celého světa, slanou mořskou vodu a pak už jen čekal na výstřel z kanonu, který odstartoval začátek konce mého snu. Už ten pocit tam být byl super. Když jsem byl v Koně 2005 pouze jako divák, hrozně jsem těm vyvoleným s páskou na zápěstí záviděl, no a najednou jsem to byl já, kdo stál na startu a těšil se na super závod.

Jak probíhal samotný závod?
Měl jsem trochu strach, že se ve vodě pobijem, ale podařil se mi super start. Napálil jsem prvních dvě stě metrů, dostal se asi do dvacetičlenné skupinky, která plavala v dobrém tempu, a zbytek plavání jsem se jen vezl. Během toho jsem sledoval korály a rybičky pod sebou, přemýšlel o všech krásných věcech, které jsem s triatlonem zažil, dokonce jsem si i zpíval. Jenom občas zvedl hlavu z vody a kontroloval, jestli lídři naší skupiny drží správný směr, a pak si zase užíval ten super sen. Plavání mi připadalo nekonečné a už jsem se těšil na kolo, to je přece jen trochu zábavnější. Z vody jsem vylezl v čase 58 minut, nic moc čas, ale zase žádná tragédie. Proběhl jsem depem, kde byl trošku zmatek, čapl jsem kolo a vyrazil do ulic Koni. Asi po dvaceti minutách jsme vyjeli na slavnou Queen Hw. směr Havaj a já se snažil držet rovnoměrné tempo podle power metru, který mám v hlavě a nohách, a pomalu ukrajoval míli za mílí. Poté začalo trochu víc foukat. Po obrátce jsem využil větru v zádech a rozjel se na maximální povolenou rychlost. Závěr kola byl nekonečný, vítr sice trochu polevil, ale lávové pole mě už dost nudilo, a tak jsem si musel opět zpívat, abych se trochu rozveselil. Už aby bylo vidět letiště, pak už to bude dobrý, říkám si v duchu a nakonec se ocitnu ve druhém depu.

Takže se lámal pověstný chleba až v běhu?
Dalo by se říci že ano, ale bylo vedro, teplota ve stínu, který ale neexistoval, byla 33 stupňů. Pravidelně jsem se na trase občerstvoval. Navíc jsem využil i chlazení v podobě kostek ledu. I přes to, že jsem se blížil k obávanému Energy Labu, závod jsem si užíval, jelikož se žádná krize nedostavila. Asi tři míle před cílem jsem předběhl super běžce Bekeho. No a pak už jen kopec dolů, únavu jsem skoro necítil, ale v dáli mi síly dodal můj vytoužený cíl dokončit Ironmana. A jsem fakt moc šťastnej, i když konečný čas 10:28 je nic moc, ale o čas mi tak vůbec nešlo, měl jsem spíše jenom strach, aby mě nikdo z toho triatlonového snu neprobudil. V tu chvíli mi bylo jasný, že všechno, co jsem tomu obětoval, stálo za to.

Poté vás čekala náročná Xterra?
Ironman byl můj hlavní cíl, ale když už jsem letěl takovou dálku, přišlo mi škoda nejet i Xterru. Ten nápad jet doubla jsem měl už v roce 2005, to jsem skončil třetí v kategorii na Xteře na Hluboké, ale nevyšla mi kvalifikace na Ironmana v Curychu. No a tak jsem si musel počkat dva roky.

Na řadu pak přišlo stěhování?
Ano, musel jsem se přesunout na ostrov Maui. Cítil jsem se kupodivu dobře a začal lehce trénovat a přemlouvat tělo, že ještě musí zvládnout jeden závod, pak že mu dám na delší dobu pokoj. Na start se postavilo na šest set xterráků z celého světa.

Jaké měla Xterra objemy?
Plavaly se dva okruhy o délce 1500 metrů se stometrovým výběhem po pláži. Nejnáročnější částí závodu bylo dvaatřicet kilometrů na horském kole.
Těžký terén, náročné sjezdy, prach, vedro a téměř žádný stín, poté byl na programu jedenáctikilometrový běh.

A co samotný závod?
Plavalo se mi výborně, společnost mi dělaly místní želvy, které plavaly pod námi a asi si říkaly, co je to za blázny. Z vody jsem vybíhal kolem čtyřicátého místa. Na kole jsem jel svoje tempo a modlil se, aby se mi vyhnul defekt. Štěstí stálo přimněa já, zaprášený a šťastný, že mámtu nejhorší část za sebou, zamířil do depa a těšil se na závěrečný běh. V závěru pak jsem vběhl na pláž s krásným jemným pískem a ukrajoval poslední metry havajské štace. Poslední skály, pak už zelený trávník, do cíle jsem doběhl v čase 3:11,08, což bylo 61. místo celkově a 9. v mé kategorii. Dal jsem do toho úplně všechnno a ten zážitek mi zůstane v hlavě hodně dlouho. No a tak mám za sebou havajské double.
Pro někoho šílenost, pro mě splněný sen. Teď už jsem si v triatlonu splnil všechno, o čem jsem snil.

21.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 000 Kč

Úředníci v oblasti daní 240436 - rada/odborný rada v oddělení daně z příjmů. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména:, - přípravu rozhodnutí fin. úřadu v případech, kdy fin. úřad vystupuje v daň. řízení jako orgán prvního stupně,, - vyřizování opravných a dozorčích prostředků v působnosti fin. úřadu,, - zpracování stanovisek pro OFŘ v odvolacím řízení, , - zpracování stanovisek a odpovědí k metodickým dotazům územních pracovišť, daňových subjektů, jiných orgánů státní správy,, - analýzu vývoje výnosu daní, příčin daňových úniků, hodnocení činnosti územních pracovišť,, - koordinaci a metodické usměrňování rozhodujících směrů výkonu správy daní, poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění, zahrnující stanovení jednotných pravidel pro uplatňování pravomoci správců daně., Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 21.6.2018, tj. v této lhůtě zaslané prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu Finanční úřad pro Karlovarský kraj, Krymská 2011/2a, 360 01 Karlovy Vary, nebo osobně podané na podatelnu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na adresu podatelna2400@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím datové schránky ID q9in2ev., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo 240436 rada/odborný rada v oddělení daně z příjmů“.. Pracoviště: Finanční úřad pro karlovarský kraj, Krymská, č.p. 2011, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Martin Benc, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 15 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov DĚLNÍK pro pomocné lešenářské práce, DĚLNÍK závozník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Podmínou dobrý zdravotní stav pro práce ve výškách., Řidičské oprávnění sk B aktivně výhodou., Trestní bezúhonnost není podmínkou - předložení výpisu ano. , Nemáte li vlastní bydlení - zajistíme ubytování a budeme Vám jej během pracovních dnů hradit. , Páce především v regionu Praha a Střední Čechy., , , ŘO výhodou, čistý trestní rejstřík, dobrý zdravotní stav pro práce na výškách, pracovní cesty mimo region., , Nabízíme:, - příspěvek na cestu do zaměstnání, služební vozidlo. Pracoviště: J.p.l. lešení s.r.o. - 001, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Zdeňka Ježková, +420 353 174 175.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 21 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři Kuchař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Lázeňský hotel přijme vyučeného kuchaře/kuchařku s praxí. Pracovní doba nerovnoměrně rozvržená (krátký/dlouhý týden), včetně sobot, nedělí a svátků.. Pracoviště: Aristokraty hotely s.r.o. - hotel karlsbad grande madonna, Moravská, č.p. 2093, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: , .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 21 525 Kč

Odborní maséři ve zdravotnictví MASÉR/KA PRO ZDRAV. ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21525 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: MASÉR/KA PRO ZDRAV. ZAŘÍZENÍ, Kontakt: pí Pekárková, tel.: 353335107, 724968867, e-mail: hrm@astoria-spa.cz, Pracovní doba: 6:30 - 15:00 hod, Pouze pro absolventy SZŠ obor masér s maturitou, masér pro zdravotnická zařízení, samostatnost, spolehlivost, praxe v lázeňském provozu výhodou, znalost RJ, NJ, výhodou., Jsme úspěšná česká hotelová společnost, jejímž majitelem je již 25let společnost Kooperativa pojišťovna a.s.. V rámci našeho rozvoje a růstu hledáme nové kolegy pro posílení pracovního týmu. , Nabízíme: 5 týdnů dovolené, příspěvek na životní pojištění, stravování, čtvrtletní prémie, zajímavé mzdové ohodnocení, příjemné a moderní prostředí.. Pracoviště: Sanatorium astoria a.s. - oo1, Vřídelní, č.p. 92, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Pekárková, +420 353 335 107,724 968 867.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Seismogram z německé seismické stanice, který zachytil večerní záchvěv země v Karlovarském kraji.

Otřesy země cítili také lidé z Prahy

Nový přechod pro chodce, označený prozatím jen svislou dopravní značkou. Brzy přibude i vodorovná

Nebezpečná silnice dostala první přechod pro chodce

Oheň jí vzal střechu nad hlavou, nezištná pomoc lidí je obdivuhodná

Krajková – „To, že mě všichni takhle podporují psychicky, fyzicky svojí pomocí a i finančně, to je prostě úžasné. A pro mě doslova fascinující je to, že to dělají naprosto nezištně. To jsem nečekala a na to opravdu do smrti nezapomenu,“ říká 69letá Hana Džudžová z Krajkové.

OTÁZKA PRO: Čestmíra Bruštíka, náměstka primátora

Karlovy Vary - Někteří obyvatelé Sedlce si stěžují na situaci spojenou s provozem místního sportovního areálu. Vadí jim především nadměrný hluk i umístění hřiště. Jak se bude situace řešit?

Na chebské nádraží zamíří protidrogový vlak

Cheb – Projekt Revolution Train Tour míří do Chebu.

V lázních triumfovali na Mattoni 1/2Maratonu Vrabcová Nývltová a Romanenko

Karlovy Vary – Historie se přepisovala při letošním Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary. Šestý ročník lázeňského půlmaratonu má totiž při svém šestém ročníku poprvé českou vítězku. Tou se stala Eva Vrabcová Nývltová.

MS HOKEJ 2018 - AKTUÁLNÍ ZÁPASY

15.05 (20:15) Lotyšsko - Dánsko
15.05 (20:15) Rusko - Švédsko
17.05 (16:15) USA - Česko
17.05 (16:15) Rusko - Kanada
17.05 (20:15) Švédsko - Lotyšsko
17.05 (20:15) Finsko - Švýcarsko
19.05 (15:15) Švédsko - USA
19.05 (19:15) Kanada - Švýcarsko
20.05 (15:45) USA - Kanada
20.05 (20:15) Švédsko - Švýcarsko
DALŠÍ ZÁPASY❯❯

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT