Vůbec první závodnicí Jiskry Nejdek, která startovala na mistrovství světa, byla Andrea Freyová. Ze světového šampionátu juniorů v lyžařském orientačním běhu v Bulharsku si přivezla dvě umístění v první dvacítce.

Jak jste si užila premiéru na světové scéně?
I když jsem se už dvakrát zúčastnila mistrovství Evropy, znamenala pro mne účast na mistrovství světa dosavadní vrchol mé sportovní kariéry a ohromný sportovní zážitek.

Co obnáší příprava na podobnou vrcholnou akci?
Letní příprava proběhla vcelku podle plánu, sestávala z běžecké a mapové přípravy, tréninku na kolečkových lyžích a konečně s vysokohorskou přípravou v rakouském Ramsau. Horší to pak bylo s lyžařskou přípravou. Jelikož se nepodařilo zajistit dost peněz, nemohla jsem jet ani na soustředění na ledovci v Dachsteinu, ani v prosinci na soustředění do švédského Idre. Samozřejmě to pro mne znamenalo značný propad v tréninku.

Promítlo se to nějak v nominačních závodech doma?
Přestože jsem věděla, že nemám natrénováno tolik, co ostatní kolegyně z reprezentace, chtěla jsem si zajistit přímou nominaci. Znamenalo to skončit ve všech nominačních závodech nejhůř na třetím místě. Nakonec se mi to v závodech, které se jely v Deštném v Orlických horách za nesmírně nepříznivých sněhových podmínek, podařilo.

Splnilo mistrovství vaše očekávání?
Na úvod se jel sprint, kde jsem v konkurenci 57 závodnic ze 14 zemí obsadila 15. místo. Sprint není moje oblíbená disciplína, takže jsem byla s umístěním spokojená a těšila se na závod na dlouhé trati. Ten jsem také velmi dobře rozjela, ale bohužel za polovinou trati mi jiný závodník přišlápl hůlku, utrhlo se mi poutko a spadla jsem. Do depa jsem pak musela zhruba kilometr přes dvě kontroly s poškozenou hůlkou a nakonec z toho bylo až 13. místo. Dalším závodem byl běh na krátké trati. Oproti předchozím dnům se značně zhoršilo počasí, vál silný vítr, sněžilo a k tomu silný mráz. Takové počasí nemám v oblibě a podle toho vypadal i výsledek. Skončila jsem až na 22. místě.

Nepředpokládám, že tím vaše sportovní kariéra skončila. Jaké máte další plány?
Teď musím především dohánět studijní manko na sportovním gymnáziu v Jilemnici. Moje sportovní plány pak směřují k příštímu mistrovství světa ve Švédsku, na které bych se chtěla připravit lépe než na to letošní.

Portrét závodnice

Andrea Freyová, narozena 7. července 1989 v Ostrově. První závody v orientačním běhu absolvovala v osmi letech a rok nato už vyhrála všech 24 oblastních žebříčkových závodů své kategorie.

Protože bydlí v horách, nebylo ji cizí ani lyžování a spojení obou disciplín se později ukázalo jako optimální.

V současné době závodí v letním orientačním běhu za OK Jilemnice, kde ji trénuje Martin Král, a v lyžařském orientačním běhu za Jiskru Nejdek, kde ji trénuje Jaromír Frey starší. Až dosud vybojovala čtyři tituly mistryně republiky a 5. a 6. místo na mistrovství Evropy v lyžařském orientačním běhu.