Plavecký mítink, který je prvním závodem II. ročníku Českého poháru handicapovaných plavců a kvalifikačním závodem na mezinárodní plavecký mítink EUROWAVES 2008, pořádají občanské sdružení KONTAKT bez Bariér a karlovarský sportovní klub KONTAKT a plavat se bude v Sokolově.

„Pohárek je vynikající možností pro setkání a porovnání sil mladých začínajících plavců s jejich zkušenějšími kolegy, z nichž někteří mají za sebou úspěšnou reprezentaci na paralympijských hrách a mistrovstvích světa. Pro mladé je tato symbióza silným motivačním prvkem a každým rokem to dosvědčují posunem osobních rekordů. Bodový přepočet umožňuje objektivně porovnat výkony závodníků s různými typy postižení a soutěže jsou tím pádem vždy velice vyrovnané a udržují všechny účastníky v napětí, jak to všechno dopadne, až do poslední disciplíny. Věřím, že stejně jako v minulých ročnících budou o konečném pořadí rozhodovat závěrečné smíšené štafety, které vždy slibují dramatickou podívanou, “ vysvětluje princip závodů vedoucí karlovarského střediska KONTAKT bB Štěpánka Řehořková.

Stejně jako v minulých ročnících se dá i letos čekat účast předních členů české paralympijské reprezentace. „Motivací pro mladé plavce bude především účast bronzové medailistky z posledního mistrovství světa v Durbanu a stříbrné z paralympiády v Sydney Kateřiny Liškové, která už má splněna všechna nominační kritéria na paralympijské hry a Pohárek je jejím posledním testem před mezinárodními mistrovstvími Velké Británie a Německa v Sheffieldu a Berlíně. Těšit se můžeme i na start několikanásobného finalisty paralympijských her v Sydney a Aténách Vojty Fraňka,“ představuje největší hvězdy letošního mítinku Štěpánka Řehořková.

Pohárek si za šest uplynulých let své existence už vytvořil pevné místo ve sportovních plaveckých soutěžích tělesně i zrakově postižených plavců v České republice a do loňska se na něm vystřídalo bezmála půl tisíce závodníků. Byla mezi nimi i celá řada vynikajících reprezentantů paralympijského sportu, jako například Martin Kovář, který dodnes drží tři světové rekordy na kraulařských tratích 50, 100 a 200 metrů a už čtyři roky je také patronem karlovarského mítinku. „A především velkým vzorem pro naši talentovanou mládež,“ dodává vedoucí karlovarského střediska KONTAKTbB.

Závody organizačně zajišťuje sportovní klub SK KONTAKT Karlovy Vary, ve kterém se od roku 2001 připravují zdravotně postižení plavci všech věkových kategorií. Naprostá většina z nich se také zítra postaví na startovní bloky Pohárku a změří svoje síly se svými vrstevníky z Prahy, Brna, Zlína, Bohumína, Jihlavy, Českých Budějovic a Děčína.

A je třeba jen litovat, že kvůli finančním problémům na poslední chvíli odřekli svou účast plavci z Chorvatska, na které se v Karlových Varech a Sokolově všichni těšili.

Vlastní závody se uskuteční v krytém bazénu v Sokolově, kde se bude po slavnostním nástupu všech účastníků plavat od 9,45 do zhruba 15,30 hodin. Slavnostní vyhlášení výsledků se pak uskuteční na společenském večeru v karlovarském Thermalu. Záštitu nad celou akcí převzali primátorka města Karlovy Vary Veronika Vlková se starostou Sokolova Karlem Jakobcem.