Kateřina Smutná na La Sgambedě vybojovala první stupně vítězů pro Bauer Ski Team v letošní sezoně, když ve finiši obsadila 2. místo. Od prvenství ji přitom dělilo pouhých 6 desetin sekundy. Nejlepším mužem týmu byl na 17. místě Alexis Jeannerod, který v sestavě těsně před závodem nahradil nemocného Ilju Černousova.

První individuální závod laufařské sezony odstartovaly ženy, jejichž pole se roztrhalo už po pěti z celkem 35 kilometrů. Na čele se osamostatnila sedmičlenná skupinka, ze které 15 kilometrů před cílem zůstaly už jen čtyři závodnice. Nechyběla mezi nimi ani Kateřina Smutná a bylo tak jasné, že stejně jako v prologu bude bojovat o stupně vítězů.

„Já jsem přitom absolutně nečekala, že bych mohla být mezi první trojicí, protože jsem ještě ve čtvrtek byla nemocná,“ prozradila česká závodnice.

„Katka ve čtvrtek odjela ke svému doktorovi a absolvovala nějaké testy. Ty naštěstí neodhalily nic zásadního, v pátek se vrátila za námi do Livigna a odpoledne potrénovala. Po tom všem je její druhé místo naprostá bomba!“ radoval se z úspěchu šéf týmu Lukáš Bauer.

V úvodním prologu chybělo Smutné na třetí místo pouhých 5 desetin sekundy, tentokrát ji dělil podobně malý odstup od prvenství, když na loňskou vítězku celého seriálu Brittu Johannsonovou Norgrenovou ve finiši ztratila šest desetin. „Vzhledem k nemoci to beru všema deseti a jsem maximálně spokojená, vůbec jsem s tím nepočítala,“ svěřila se Smutná po dojezdu.

„Nebyl to špatný závod, akorát na vrchařské prémii jsem měla trochu krizi, ze které jsem se naštěstí dostala i díky skvělým lyžím. Poslední kilometry jsem pak vedla naši skupinku a čekala, až se začne sprintovat.“

V první desítce vedle Smutné nechyběla ani další žena Bauer Ski Teamu, devátá Barbara Jezeršeková.

V průběhu mužského závodu se prezentoval na čele vedoucí skupiny i další člen Bauer Ski Teamu Jan Šrail, který chvíli táhl startovní pole. K němu se pak dotáhl také jeho týmový kolega Alexis Jeannerod, kterému zbyly síly i do závěru 35km závodu, který dokončil v hlavní skupině na 17. místě jako nejlepší z mužů tří českých laufařských týmů. „Jeho výkon a výsledek mě moc těší, zvlášť když dorazil do Livigna na poslední chvíli jako náhrada za nemocného Ilju Černousova, který loni dokončil Sgambedu na 2. místě,“ komentoval nejlepší mužský výsledek týmu Lukáš Bauer.

„Velmi mě samozřejmě těšila i aktivita Honzy Šraila, kterého jsem pak v závěrečných kilometrech dojel a snažil se mu pomoct v té naší skupině. Bylo jasné, že má větší šanci se probít dopředu než já,“ popisoval průběh závodu Lukáš Bauer. Ten dokončil La Sgambedu na 40. místě, Jan Šrail nakonec obsadil 33. příčku. „Musím pochválit také servis. Jak já, tak Katka jsme měli výborné lyže. Za mě panuje se závodem naprostá spokojenost!“ zhodnotil druhé vystoupení svého týmu v sezoně Bauer.

Další závod Visma Ski Classics se pojede až 13. 1. 2018, kdy je na programu 60km Kaiser Maximilian Lauf v rakouském Seefeldu.

„Skoro mě mrzí, že je teď tak dlouhá pauza. Ale vyplníme ji tréninkem, Ilja se snad dá dohromady a já osobně doufám, že pokud zvládnu v prosinci kvalitní trénink, mohl bych už i já mít nějaké ambice,“ vyhlíží Lukáš Bauer další pokračování sezony dálkových běhů na lyžích.