Vedoucí závodník FIS Marathonu Petr Novák zamířil do dějiště dalšího dílu seriálu dálkových běhů, do francouzského Transjurassienne, již s několikadenním předstihem a musel zde vstřebávat v rámci ladících tréninků před samotným závodem především rozmary počasí.

„Dva dny před závodem v místě závodu panovaly extrémní podmínky. Neustálé sněžení a zejména silný vítr, který pořadatelům nedával příliš šancí trať upravit," vysvětloval na úvod božídarský laufař Petr Novák. Ostřílený dálkař neponechal nic náhodě a během přípravy si několikrát projel trať, aby zvolil nejen taktiku, ale také vhodné lyže. „I přes nepřízeň počasí jsem si projel nejdůležitější část trati, ve které se mohl rozhodovat celý závod, a díky tomu jsem si již udělal svůj názor na volbu lyží. Tedy spíše volbu mazat, či nikoliv a jet celý závod soupaž. Vzhledem k chladným podmínkám a silnému větru nebylo po trati ani památky. Proto jsem se přikláněl k variantě jet soupaž," podotkl ke svému rozhodnutí Novák. To ale vzalo rychle zasvé, a to kvůli předpovědi počasí, které se rapidně v době konání závodu mělo změnit.

„Předpověď počasí den před závodem však lehce znejistila mé rozhodnutí. Vítr měl ustávat a mělo být jasno. Na poradě před závodem nám bylo řečeno, že nejpozději hodinu před závodem bude trať připravena. Nenechali jsme tedy nic náhodě a připravili se na obě varianty lyží. Volbu jet na namazaných, nebo hladkých lyžích jsme nechávali až na ráno," odtajnil vedoucí laufař průběžného pořadí seriálu FIS Marathonu. Před startem závodu tedy čekala Nováka důležitá zkouška v podobě výběru lyží.

„Ráno jsme vyrazili testovat cca na pátý kilometr závodu, abychom se definitivně rozhodli pro volbu lyží. Trasa byla opět velmi zafoukaná, a proto volba nenamazaných lyží byla celkem jasná. To už zbývalo do startu třicet minut a my se urychleně přesunuli na start," poznamenal Novák. Pak už šlo do tuhého a Novák se postavil společně s dalším českým laufařem Stanislavem Řezáčem na start.

„Start byl velmi dobře upravený a bylo znát, že byl upraven na poslední chvíli. Hned od startu jsme se se Standou, který jel také na hladkých lyžích, drželi na čele závodu. Vzhledem k nově projeté trase byl ale mezi nenamazanými a namazanými lyžemi malý rozdíl a nebylo možné pole roztrhat. Čekal jsem tedy na pátý kilometr trati, kde jsme testovali, že bychom mohli začít útočit," popisoval dění na trase Novák a hned přidal: „K mému velkému překvapení byla bohužel celá trasa čerstvě projetá a naše šance na úspěch se velmi snížily. Podklad na hole byl měkký a naše společné útoky na roztrhání pole byly bez úspěchu. Pod prvním velkým kopcem mi bylo jasné, že přichází rozhodující okamžik závodu."

Následné čtyřkilometrové dlouhé stoupání totiž roztrhalo vedoucí balík na malé skupinky. „Mně bylo jasné, že jde o to, získat co nejmenší ztrátu na čelo, která by se v následné rovinatější pasáži dala sjet. I přes úvodní první kilometr dlouhého, prudkého stoupání jsem se držel na dohled vedoucí skupiny, což mi přidávalo optimismus do zbytku závodu," ohlédl se za důležitými okamžiky na trati Krušnohorec. Novák se mohl spolehnout na spolupráci s Řezáčem, ze které vytěžil docvaknutí vedoucí skupiny, což se později ukázalo jako rozhodující.

„Díky spolupráci se Standou Řezáčem jsme se ještě v mírnější části stoupání dokázali dotáhnout na vedoucí skupinu. Další vývoj závodu už byl zcela v naší režii a my jsme střídali nástup za nástupem. Rozhodující nástup přišel kolem osmi kilometrů před cílem, kdy se rozjel Standa a my se definitivně oddělili od skupiny v čele. To už jsem ale cítil velkou únavu v pažích a bylo mi jasné, že bude těžké Standu porazit. V závěrečném sprintu byl Standa silnější a zaslouženě vyhrál," vysekl poklonu soupeři po závěrečném náročném finiši Novák.

Nejen on však svedl na trati nesmlouvavé boje především s domácími závodníky, kteří chtěli na své půdě uspět.  „Bylo evidentní, že domácí Francouzi dělali vše pro to, aby zvítězil jejich závodník. To samé se dělo přímo i na trati, kde nás nechali odtáhnout kromě dlouhých kopců celý závod. Velkou radost jsme jim asi neudělali," mínil po závodě Novák.

Ten si cennou druhou příčkou upevnil vedoucí pozici v průběžném pořadí FIS Marathonu, když na své konto nastřádal již ve čtyřech podnicích 280 bodů a k dobru má před druhým Francouzem Chuavetem pětaosmdesát bodů. „Po začátku závodu jsem v bednu již ani nedoufal a jsem moc rád, že to nakonec dopadlo. Chtěl bych opět poděkovat celému mému týmu, který mi vytvořil perfektní podmínky," již s úsměvem děkoval svému týmu Novák.

Výsledky, muži 56 km: 1. Řezáč 2:47:08,0, 2. Novák (oba ČR) -9,0, 3. Gaillard -1:25,3, 4. Chauvet (oba Fr.) -1:25,4, 5. Bonaldi (It.) -1:29,0, 6. Jeannerod (Fr.) -3:42,9.

FIS Marathon Cup po 4. závodě: 1. Petr Novák (CZE, 280 bodů), 2. Benoit Chauvet (FRA, 195), 3. Toni Livers (SUI, 150), 4. Adrien Mougel (FRA, 125), 5. Stanislav Řezáč (CZE, 113),…27. Dušan Kožíšek (CZE, 32).