Účast byla o něco menší než v minulých letech, kvalita ale neutrpěla. „Nebylo vůbec jednoduché najít pro náš turnaj volný termín, mezinárodní šermířská federace FIE letos totálně překopala termínovku, a tak jsme holt museli Lázeňák posunout už na začátek října. Bohužel se to promítlo i do účasti, k naší lítosti se omluvili Slováci, kteří dali přednost startu na satelitním turnaji v Bělehradu, a nakonec také pětibojaři, kteří mají po zářijovém mistrovství světa naordinovaný odpočinek," vysvětlil předseda pořádajícího oddílu šermu TJ Lokomotiva Karlovy Vary Martin Rubeš.

I bez Slováků a pětibojařů byl přitom karlovarský turnaj obsazený skvěle. K nejžhavějším favoritům patřili první dva muži aktuálního republikového žebříčku Jiří Beran a Pavel Pitra z SC Praha, který se nedávno blýskl skvělým 20. místem na mistrovství světa v ruské Kazani. Oba se také bez větších problémů probili do semifinále, kde ale uspěl jen Pitra, který si postup do finále zajistil výhrou nad svým klubovým kolegou Kristianem D´Amicem. Berana, který na turnaji obhajoval loňský triumf, v semifinále vyřadil Jakub Ambrož, který se na planši objevil po roční pauze zaviněné vleklým zraněním. Bylo to vyřazení možná nečekané, ale zcela suverénní, Ambrož vyhrál 15:8!

Finálový zápas přinesl pohledný a vzrušující souboj, ve kterém každý chvilku „tahal pilku", ale nakonec rozhodl jediný přesný zásah v nastaveném čase. Během prvních tří minut se soupeři velice opatrně oťukávali, zásahů bylo jak šafránu a skončilo to 3:2 pro Pitru. Ten pak ve druhé tříminutovce ještě přidal a zvýšil svoje vedení na 8:6, ale pravý masakr přišel až ve třetí části zápasu. Její úvod patřil Ambrožovi, který sérií pěti zásahů otočil na 8:11, poslední minuta ale patřila opět Pitrovi a souboj nakonec v řádném čase skončil remízou 13:13. V prodloužení, kde první zásah rozhoduje o vítězi, už si pak rozjetý Pitra celkový triumf vzít nenechal.

Karlovarský šerm na turnaji reprezentovalo pět borců značného věkového rozpětí. Nejlépe z nich se umístil pořád ještě junior Martin Rubeš mladší, který skončil těsně před branami osmičky na 9. místě. O patro níže, před vraty šestnáctky, se na velmi slušné 17. příčce umístil Stanislav Jambor, 27. skončil Petr Krupař, 31. Adam Klsák a na 36. místě pětašedesátiletý veterán Jan Kučera. K úspěchům karlovarského šermu lze připočíst i 13. místo Ondry Novotného, který aktuálně hájí barvy pražského USK.

46. Lázeňský pohár: 1. Pavel Pitra (SC Praha), 2. Jakub Ambrož (USK Praha), 3. Jiří Beran a Kristian D´Amico, 5. Pawel Krawczyk, 6. Aleksander Staszulonek (oba Gliwice), 7. Michal Čupr (Slavoj Litoměřice), 8. Matyáš Ambrož (USK Praha) – 9. Martin Rubeš (Loko KV), 13. Ondra Novotný (USK Praha), 17. Stanislav Jambor, 27. Petr Krupař, 31. Adam Klsák, 36. Jan Kučera (všichni Loko KV).