Nejlepší z nejlepších reprezentantů nastupující generace světového šermu se sešli na sklonku uplynulého týdne v azerbájdžánské metropoli na mistrovství světa v šermu kordem kadetů a kadetek. Díky svým výsledkům na domácích i zahraničních turnajích se do Baku nominovali i tři závodníci Lokomotivy Karlovy Vary, a rozhodně tam nebyli jen do počtu.

„Před soutěží jsem si tajně přál aspoň jedno umístění ve dvaatřicítce, o vyšších příčkách jsme už raději ani nepřemýšleli,“ naznačil výkonnostní cíle karlovarský trenér Martin Rubeš. Jeho svěřenci mu ale tyhle plány pořádně ´nabourali´.

V úvodní soutěži děvčat reprezentovala lázeňský šerm Natálka Ondráčková a nevedla si nejhůř. Ve skupině bojovala statečně a po dvou vítězstvích a třech porážkách postoupila do 64členné eliminace. Jako první na ni čekala soupeřka z Hongkongu, které Natálka bohužel po velkém boji podlehla o tři zásahy 12:15, a ve startovním poli 82 kadetek se umístila na 49. příčce.

Podstatně lépe skončili v soutěži kadetů Martin Rubeš s Ondrou Novotným. „První úkol byl dobře postoupit ze skupiny a soustředit se na první zápas v eliminaci, a to se klukům podařilo. Martin postupoval se čtyřmi výhrami a dvěma porážkami, Ondra měl bilanci tři výhry a dvě porážky a oba byli nasazeni do eliminace přímo,“ přiblížil Martin Rubeš (starší) první kroky svých svěřenců.

Počáteční úspěch kluky pořádně nabudil: „Ondra v boji o postup mezi 32 nejlepších zaskočil favorita soutěže z Itálie a vyhrál o jeden zásah 15:14, Martin v infarktovém zápase porazil reprezentanta Švédska rovněž 15:14 a oba postoupili mezi 32 nejlepších. Náš cíl byl splněný na 200 procent, z kluků spadla nervozita a začaly se dít věci,“ neskrýval nadšení nad vývojem turnaje karlovarský trenér.

„V boji o postup do šestnáctky předvedli Ondra s Martinem doslova zápasy snů. Ondra porazil hladce reprezentanta Ruska 15:8 a Martin opět ve vypjatém zápase Izraelce 15:14. V boji o finálovou osmičku pak nejdříve Ondra po takticky velice dobře vedeném duelu porazil reprezentanta Finska 15:13 a Martin po vyrovnaném boji našel v závěru více sil a vyhrál také 15:13 nad šermířem z Dánska.

Také finálové zápasy kluci zašermovali naprosto bez nervozity a ve velkém stylu, tentokrát už ale jejich soupeři byli lepší. Ondra prohrál 8:15 s později zlatým Nikolausem Bodoczim z Německa a Martin 9:15 s Frielichem z Izraele, který v konečném pořadí skončil třetí,“ vylíčil cestu svých svěřenců k jejich dosud největšímu úspěchu trenér Martin Rubeš.

Umístění našich kadetů na 7. a 8. místě a vůbec dvojnásobné zastoupení České republiky ve finále mistrovství světa doslova šokovalo celý šermířský svět.

Trenéra Rubeše už ale tolik nepřekvapilo. „Karlovarský šerm nikdy neměl finalistu mistrovství světa, teď najednou má dva! Co předvedli naši závodníci, je především výsledek poctivého tréninku a správného přístupu k vrcholovému sportu, ale i doklad toho, že i v oddílech, jako je ten náš, se dají dělat výsledky na nejvyšší úrovni. Kluky to katapultovalo do šermířských výšin a bude záležet jen na nich, aby vše ustáli a aby k medailím ze soutěže kadetů přidali v budoucnu i medaile dospělých. Po nástupu do funkce předsedy a hlavního trenéra Lokomotivy jsem si dal za cíl udržet výkonnost tohoto oddílu v ziscích titulů mistrů republiky a mým snem bylo získat nějaký světový výsledek. Předpokládal jsem, že by se to dalo splnit do tří let, výsledek přišel teď a hned dvakrát,“ uzavřel svoje ohlédnutí za světovým šampionátem kadetů karlovarský trenér.

Konečné pořadí MS kadetů

1. Nikolaus Bodoczi (Německo), 2. Byeungchan Jung (Korea), 3. Roman Svichkar (Ukrajina) a Yuval Frielich (Izrael), 5. Tomasz Kruk (Polsko), 6. Lucian Ciovica (Rumunsko), 7. Martin Rubeš, 8. Ondra Novotný.