Závod, který pod záštitou primátora města Karlovy Vary Petra Kulhánka pořádá karlovarské sdružení cyklistů A.M.bike no limits, je i letos součástí největšího seriálu horských kol v republice Kolo pro život.

Karlovarský bikemaraton, který spousta bikerů dodneška uctívá pod původním názvem Artamonovův memoriál (to je to A.M. v názvu), se po první etapě hledání nejvhodnějších tras a míst startu a cíle ustálil do podoby, která se už několik let nemění. Takže i letos bude start v centru města Karlovy Vary na třídě TGM, první „zahřívací" kilometry se pojedou v kopcovitém terénu a lázeňských lesích mezi Dianou a Abergem, v následující pasáži se bikeři vyřádí na druhém břehu Teplé v okolí karlovarského letiště v Olšových Vratech a v závěrečné fázi je trať zavede opět kolem Abergu do cíle v přírodním parku Meandr Ohře. Jedinou změnou proti minulým ročníkům je vynechání asfaltového úseku mezi Dlouhou Lomnicí a Žalmanovem, který nahradí terénní úsek nad osadou Peklo.

Trasa má nyní přesně změřených 57 kilometrů a 300 metrů, s celkovým převýšením 1907 metrů. Zpestřením na této náročné, dynamické trati jsou nejenom místa s krásnými, místy až panoramatickými výhledy do okolní malebné krajiny, ale i dva brody. K tomu již dobře známému přes Teplou u Gejzírparku nově přibude brod přes Mlýnský potok na novém úseku u osady Peklo.

Kromě základní trasy 57 km, která je určená zejména zkušeným jezdcům profesionálních stájí (přihlásit se ovšem může kdokoliv), připravili pořadatelé i zkrácenou trasu pro výkonnostní cyklisty, která má jen 37 km, s převýšením 1625 metrů a vynechává úsek okolo letiště (včetně druhého brodu), a pro rekreační bikery trasu v lázeňských lesích dlouhou 16 kilometrů, s převýšením necelých 500 metrů.

K závodu je předběžně přihlášených (do úterního rána) už téměř šest stovek startujících, více jak tři stovky z nich na nejdelší trasu. Další přihlášky se přijímají při prezentaci v areálu Meandru Ohře v pátek od 18:00 do 20:00 a v sobotu od 8:00 do 11:00 hodin. Start závodu je na třídě TGM, hlavní závod na 57 km v 11:30 hodin a ostatní ve 12:30 hodin.