Bude to už 121. Velká pardubická. Bude jiná. Nejen kvůli pozdějšímu času startu. Nejen proto, že na startu chybějí poprvé od roku 2006 koně ze zahraničí.
Hlavní otázka před nedělí zní: Zvítězí žokej Josef Váňa poosmé a Tiumen potřetí?

Nejlepší český žokej historie řeší před víkendovou klasikou něco jiného: v médiích se opřel do výše dotací.
To bylo tématem i včerejší tiskové konference.

„Kritika z úst pana Váni mi nepřišla adekvátní. Bylo tam skandalizované, že nepojedou cizinci a dotace je malá. Přitom je neúměrně vysoká ve srovnání s ostatními dostihy. Měl bych námitku proti nižší dotaci kvalifikačních dostihů, ale ne vůči Velké,“ řekl Václav Luka, předseda českého Jockey clubu.
Váňa byl na setkání s novináři pozván, ale kvůli zaneprázdnění s přípravou koní se omluvil. „Nechceme vyvolávat mediální bitku. Pan Váňa dobře ví, proč zahraniční koně běhají na Velké minimálně. Naposledy doběhl britský kůň Mr. Big poslední. A při pohledu do historie, každý zahraniční kůň nás stál hodně peněz. Což je v dnešní situaci neúnosné,“ vysvětluje Jan Němec, předseda představenstva Dostihového spolku.

„Je to vše o penězích. A to se týká i dotací. Jsme v Česku, je období ekonomické krize, je třeba se chovat reálně.“

Organizátoři se chlubí připravenou dráhou. Jen počasí jim přidělává vrásky, vždyť na neděli jsou hlášeny dešťové přeháňky.
A i to by mohlo zamíchat se šancemi některých koní. Kdo je favoritem? Hlavním je právě Tiumen s Váňou. Kvalifikaci vyhráli s přehledem.
Další aspiranti? Mimo jiné Aspirant, šestiletý nováček Klaus, vpředu by měli být také Valdemoso, Lirain, zlepšující se Sixteen a Amant Gris.
Co bude ještě nového? Velká je letos ve znamení 60. výročí od vítězství nejstaršího jezdce, kterým byl v roce 1951 Vladimír Hejnovský v 59 letech. O rok později údajně spáchal sebevraždu skokem z okna budovy Státní bezpečnosti v Praze.

Letos byli pozváni jeho dva vnuci a nejstaršímu jezdci (Váňovi) bude předána Cena Vladimíra Hejnovského.
Ještě něco stojí za zmínku: nové vedení pardubického Dostihového spolku po převratu „shazuje“ údaje o návštěvnosti, které předtím vydávalo staré vedení. A tak loni prý přišlo „pouze“ 17 tisíc diváků.

Mnohem víc fanoušků i nefanoušků sleduje televizi: loni to bylo 2,5 milionu diváků