Perný víkend čekádnes a zítra historické město Loket. Vedle koncertu Čechomoru a Francouze Alana Stivella jsou na programu také farmářské trhy a v neposlední řadě další díl letošního seriálu mistrovství světa v motokrosu, který se pojede v loketských serpentinách již pošestnácté.
Městečko na Ohři bude pod náporem návštěvníků, jen na motokrosové trati se očekává rekordní počet, kolem dvaceti tisíc diváků.
„Vše závisí hlavně na počasí. Již v minulém roce jsme měli, co se týče diváků, padesát procent Němců a stejné to bude i letos, kdy si opět němečtí jezdci Nágl a Roczen vedou dobře. Předběžně podle zájmu nebude návštěva slabší než loni, kdy přišlo patnáct tisíc lidí,“ potvrzuje ředitel závodu Zdeněk Dvořák.

Změny na trati
Na trati, jedné z nejhezčích v Evropě, došlo k jediné změně, byla prodloužena tzv. „Pit Line“, zóna pro mechaniky a managementy jednotlivých stájí. „Jednu zatáčku jsme museli protáhnout až do depa, tím jsme odbourali cestu, co vedla nahoru, lavici, co tam byla, jsme rozšířili. Udělali jsme z toho takovou pěknou pasáž,“ pokračuje Dvořák.
Připraveno je již od minulého roku také nově vybudované centrální zkrápění trati, které díky počasí stále čeká na svou premiéru při závodech mistrovství světa.

Místo Redbullu Monster
Ve světovém šampionátu také došlo ke změně hlavního sponzora. Redbull byl vystřídán Monster Energy a výměna se projevila i na samotných závodech. Letos se tak spolu se závody MX1 a MX2 nejede závod žen, ale „pouze“ evropský šampionát EMX 125, kde jezdí borci od 14 let. Ve startovním poli 125 najdeme také české zástupce. Václava Kováře, který je na 21. místě se ziskem 13 bodů, doplní na domácí české trati také Filip Podmol, Matěj Hejnal a Martin Krč.

V sobotu závody EMX 125
Závod EMX 125 bude také jediným sobotním závodem, a uzavře tak program kvalifikací a volných tréninků. Naplánován je před šestou hodinou večerní.
V neděli hlavní závody
V neděli se potom pojede druhý závod EMX 125 a oba hlavní závody MX1 a MX2. V MX2 vede mladý Němec Ken Roczen, v MX1 potom Ital Cairoli. „Nic není rozhodnuté. Jedou se ještě čtyři závody mistrovství světa a bodový rozdíl mezi jezdci je minimální, bude se tedy na co dívat,“ láká diváky Zdeněk Dvořák na to nejlepší, co může motokros momentálně ve světě nabídnout. Navíc v MX2 bude na trati český jezdec Petr Smitka, který se pokusí znovu bodovat.

Parkoviště
Pro návštěvníky mistrovství světa je připraveno tradiční odstavné parkoviště na Jalovém Dvoře, které je snímané kamerou, a navíc s věží, kde osádka pozoruje okolní dění. „Výjezdy z parkoviště jsme museli opravit, byly po loňsku rozbité. Pokud nebude stačit kapacita parkoviště, využije se část silnice R6,“ říká Dvořák.
Uzavřeny budou pro běžný provoz také loketské serpentiny, a to od pátku 17 hodin až do nedělního večera. Diváci se tak dostanou na Jalový Dvůr, odkud zamíří na trať, z kruhového objezdu u hypermarketu Globus u Karlových Varů. „Doprava je tak velice dobře zabezpečena a mělo by se tím předejít ucpávání silnice, jako se to stávalo v minulosti,“ věří Dvořák.

Kemp
Na Jalovém Dvoře je již od čtvrtka opět připraven i kemp s pitnou vodou, sociálním zázemím a občerstvením.
Kulturní program
Pro diváky bude v areálu trati připraven také obří stan, kde začíná již v pátek kulturní program a mimo jiné zde v sobotu vystoupí legendární česká hardrocková formace Coda. Ve vedlejším stanu bude potom po celý den míchat DJ hudbu pro příznivce diska. Vstup do obou stanů je zdarma. Navíc venku bude probíhat freestylová show na kolech i skateboardech v podání nejlepších borců České republiky.

Vstupenky
„Je to každoroční dilema, jestli zdražit, nebo ne. Nakonec i letos ale zůstáváme na cenách z minulého roku. Jsme nejlevnější v celém seriálu, ale chápeme, že pro lidi je to i tak samozřejmě náročné. Ze vstupného ale pokryjeme zhruba polovinu z 10milionového rozpočtu,“ vysvětluje Dvořák. Navíc pro „domorodce“ je připravena sleva. Lokeťanům stačí občanský průkaz s trvalým pobytem v Lokti a v pokladnách si mohou vyzvednout, stejně jako před rokem, vstupenku za 100,– Kč.


SOBOTA - TRÉNINKY, KVALIFIKACE
8:00 – 8:30 EMX volný trénink
09:30 – 10:05 MX2 volný trénink
10:15 – 10:50 MX1 volný trénink
12:30 – 13:00 EMX měřený trénink
13:15 – 13:45 MX2 předkvalifikační trénink
14:00 – 14:30 MX1 předkvalifikační trénink
16:00 MX2 kvalifikační závod (20 minut + 2 kola)
16:50 MX1 kvalifikační závod (20 minut + 2 kola)
17:40 EMX 1. závod (25 minut + 2 kola)

NEDĚLE – ZÁVODY
08:30 – 08:50 EMX zahřívací jízda
09:00 – 09:20 MX2 zahřívací jízda
09:30 – 09:50 MX1 zahřívací jízda
10:10 EMX, 2. závod (25 minut + 2 kola)
12:00 MX2 Grand Prix, 1. závod (35 minut + 2 kola)
13:00 MX1 Grand Prix, 1. závod (35 minut + 2 kola)
14:50 MX2 Grand Prix, 2. závod (35 minut + 2 kola)
15:50 MX1 Grand Prix, 2. závod (35 minut + 2 kola)