Fanoušek se tak může těšit na pořádnou porci triatlonového adrenalinu. A není divu. Během dvou dní totiž připravili organizátoři Mattoni City Triathlonu 2014 hned několik zajímavých závodů, do kterých se může zapojit i veřejnost. „Letos jsme připravili hned několik závodů, premiéru si například odbyde závod olympijských nadějí či paratriathlon. Navíc se snažíme rozproudit lázeňské město, motivovat tak malé i velké závodníky či závodnice ke skvělým výkonům, a nemusí jít vždy o medaile," odtajnil vizi lázeňského triatlonu pro Karlovarský deník ředitel Mattoni City Triathlonu Vladimír Malý.

Vše odstartuje v sobotu 16. srpna v 9.00 hodin mistrovství České republiky mládeže a závod olympijských nadějí pod oficiálním názvem Carlsbad International School Olympic Hopes Race. Start závodu bude tradičně na Rolavě, tím odstartuje nabitý program. „V závodě budou startovat minimálně čtyři zahraniční reprezentace Visegradské čtyřky, a to pod hlavičkou ČOV, účast bude podpořena dalšími závodníky z Česka, jelikož všechny závody jsou zároveň vypsány jako mistrovství České republiky."

Ve 13.00 hodin si velkou premiéru v lázeňském městě odbyde paratriathlon, tedy závod speciálních dvojic (pozn. red. závodník + asistent). „Tento závod inspiroval Českou triatlonovou asociaci a my se těšíme na úžasné výkony sportovců s handicapem a především s obrovskou životní vůlí," přeje si ředitel akce. Paratriathlon byl oficiálně přijat do rodiny paralympijských sportů a na paralympijských hrách v Rio de Janeiro se chystá jeho debut. Paralympijské distance v Karlových Varech budou 400 metrů plavání, 8 km handbike nebo jiná cyklistická alternativa, 2 km běh.

V sobotním programu nebude chybět ani oblíbený Witte Automotive Baby Duathlon, to znamená kombinace běh – kolo – běh. Na závěr je připravena velmi oblíbená štafeta rodič – dítě, která odstartuje v 15.00 hodin. „Zájemci o dětský závod se mohou přihlásit na mailu info@citytriathlon.cz nebo stačí až na místě. Kapacita startujících není omezena a start je zdarma," připomněl Malý. Po malé přestávce pak přijde na řadu zlatý hřeb prvního závodního dne, a to od 18.00 hodin, kdy bude k vidění otevřený závod pro veřejnost Witte Automotive Team Race.

„Osobně si myslím, že v sobotu 16. srpna nebudou mít čas odpočívat ani diváci v Karlových Varech. Startovat budeme tradičně na koupališti Rolava a cílová rovinka bude před lázeňským hotelem Thermal," upozorňoval Malý. A pokračoval: „Co se týče závodníků v kategorii Open, tak se může přihlásit každý triatlonista nad dvacet let, jelikož zájemci ve věku 16 až 19 let musejí absolvovat trať se ZONem. Přihlásit se hobbíci mohou do 15. srpna online nebo bez předchozí registrace přímo na místě závodu. Kapacita startujících není omezena a startovné zůstalo pro tuto kategorii lidové, a to 500 Kč," avizoval Malý.

Kdo si netroufne na celý závod, může se dvěma dalšími kamarády postavit tříčlennou štafetu, kdy vždy jeden z týmu absolvuje jednu disciplínu.
V neděli 17. srpna pak Mattoni City Triathlon 2014 vyvrcholí, a to Evropským pohárem žen a mužů. Už jen jméno patrona letošního Mattoni City Triathlonu, a to Filipa Ospalého, zaručuje hvězdné obsazení. Na start Evropského poháru v triatlonu se postaví v lázeňském městě sedm desítek mužů a čtyřicet žen. Karlovy Vary, které prosluly těžkými, ale spravedlivými tratěmi, jedinečným spojením sportu a lázeňského města a především skvělou závodní atmosférou pro všechny kategorie, se tak mají opravdu na co těšit.

„Startovní listina? Najdete v ní evropské zastoupení, ale také exotiku v podobě závodníků a závodnic z Argentiny, Venezuely, Kostariky, Nového Zélandu, Kanady či Izraele. Doufám, že dostaneme výjimku, protože startovní listina je plná a na čekací listině máme dalších sedmdesát zájemců, takže prakticky závody pro muže bychom mohli uspořádat hned dva," pochvaloval si zájem triatlonistů ředitel.

Do Karlových Varů tedy zamíří nejen Filip Ospalý, aby podobně jako jeho reprezentační kolegyně Vendula Frintová loni motivoval malé závodníky či olympijské naděje v tomto sportu. Z českých jmen se v našich největších lázních 17. srpna představí například Přemysl Švarc, Jan Čelůstka či Lukáš Kočař. 

Mezi přihlášenými nechybí a loňský triumf bude obhajovat Yegor Martynenko z Ukrajiny. Pozornost však bude soustředěna především na bratry Dmitrije a Igora Polyanské, plavce evropské extratřídy. „Z nich první jmenovaný vybojoval na mistrovství Evropy druhé místo. Nové hvězdy se rodí totiž také v Karlových Varech. Srdečně vás zveme na ETU Evropský pohár v triatlonu a všechny sobotní závody pro širokou veřejnost. Více informací o závodě najdou zájemci na webové stránce www.citytriathlon.cz," uzavřel Malý.