„Moderní gymnastika byla v Karlových Varech provozována různými oddíly. Poměrně úspěšné byly karlovarské závodnice v 70. a 80. letech, kdy oddíl působil pod Rudou hvězdou Karlovy Vary. Po Sametové revoluci se karlovarská moderní gymnastika etabluje jako oddíl v Tělovýchovné jednotě Slavia a na ni pak navazuje v roce 2015 samostatný sportovní klub TopGym Karlovy Vary,“ vracel se zpět v čase Jiří Herian, který je nyní předsedou klubu.

Karlovy Vary se nesmazatelně zapsaly do historie moderní gymnastiky v roce 1958, kdy ve Slavnostním sále Grandhotelu Pupp (pozn. red. tenkrát GH Moskva) proběhlo první oficiální mistrovství Československa v umělecké gymnastice.

„Právě na toto prvenství a slávu Karlových Varů chceme důstojně navázat a dovést karlovarskou moderní gymnastiku mezi republikovou špičku. Za deset let se pod novým vedením rozšířila členská základna, klub získal kvalifikované trenéry a rozhodčí a díky stoupající sportovní úrovni nám byla přidělena svazem Sportovní akademie. Ta akcelerovala další výkonnost karlovarských gymnastek, které za posledních pět let vybojovaly na mistrovství České republiky dvanáct medailí a v anketě Nejúspěšnější sportovec města a okresu Karlovy Vary získaly již několikerá ocenění,“ pochvalovala si výsledky trenérka karlovarského TopGymu Kristina Bernatová, která se o několik cenných titulů sama jako závodnice zasloužila.

Lázně okouzlila krása moderní gymnastiky.
TopGym Karlovy Vary sbírá mistrovské úspěchy

„Dávná historie karlovarské moderní gymnastiky i současné úspěchy jsou pro nás velkým závazkem do budoucna. Jsme rádi, že o cvičení má zájem stále více malých dívek a moderní gymnastika se rozšiřuje i mezi příznivci z řad fanoušků a diváků. Právě pro ně pořádáme letos 17. a 18. června v KV Areně již 11. ročník mezinárodních závodů Carlsbad RG Cup,“ poukazoval Herian.

Když se ohlédneme do historie, tak v 60. a 70. letech minulého století byly v Československu gymnastické sporty nesmírně populární, závodnice sbíraly úspěchy na mezinárodní scéně, gymnastika byla vidět v televizi, pravidelně se o ní psalo v novinách. „Právě toto je pro náš klub velká výzva a naše záměry pro další roky spočívají mimo jiné i ve zvýšení popularity moderní gymnastiky, minimálně v karlovarském regionu,“ poodhalil závěrem velké plány Herian.

Poznejte moderní gymnastiku s TopGym Karlovy Vary

Zajímá vás, jak se moderní gymnastika cvičí, trénuje a také hodnotí? Tak přesně pro vás je určena edukativní prezentace určená pro děti MŠ, ZŠ, žáky a studenty sportovních škol a gymnázií, učitele tělesné výchovy a rovněž i pro širokou veřejnost. „Akci již podruhé pořádáme ve spolupráci s KV Arenou a pod záštitou primátorky města Karlovy Vary. V podstatě to je doprovodná akce mezinárodních závodů v moderní gymnastice Carlsbad RG Cup. Ty proběhnou 17. a 18. června, a právě v pátek před akcí využijeme připravenou závodní halu k našemu edukativnímu projektu,“ prozradil Jiří Herian z pořádajícího klubu TopGym.

Na programu bude od devíti do jedenácti hodin prezentace moderní gymnastiky a poté následuje hodina aktivního workshopu pro zájemce.

„Zájemcům předvedeme a vysvětlíme rozcvičku, nácvik prvků obtížnosti a manipulace s náčiním. Vše budou předvádět členky Sportovní akademie Českého svazu moderní gymnastiky a úspěšné medailistky z mistrovství ČR, které divákům předvedou i své závodní sestavy. Na závěr si bude moci každý vyzkoušet, jak mu to jde třeba s náčiním,“ přiblížila program akce trenérka Kristina Bernatová, která celou akci odborně povede.

„Zveme všechny zájemce o moderní gymnastiku v pátek 16. června do velké haly KV Areny, aby se přišli seznámit s tímto krásným sportem. Budou tak moci více ocenit výkony 270 závodnic přihlášených na Carlsbad RG Cup v následujících dvou závodních dnech. Vstup na obě akce je zdarma,“ láká závěrem zájemce o moderní gymnastiku Herian.