„S posilováním jsem začal ve čtrnácti letech hned poté, co jsem po devíti letech skončil svoji hokejovou ´kariéru´ v karlovarské Energii,“ vracel se s úsměvem k první sportovní štaci Marek Kovářík. Právě posilovna protkaná posilovacími stroji, adrenalinem a tunami potu mu doslova učarovala.

„Do posilovny jsem poprvé přišel přesně v den svých patnáctých narozenin a od té doby cvičím bez přestávky. Původně jsem necvičil se záměrem, že budu závodit, ale zhruba po osmi letech cvičení mne oslovil Petr Weinlich, jestli bych nechtěl zkusit závody, za což jsem mu zavázaný,“ přiblížil svůj posun v kulturistice Kovářík.

Urostlý sympaťák je zároveň fitness trenérem v posilovně Sport Studio Prima. „Když nejsem v posilovně, tak deset dní v měsíci dojíždím do Německa za prací, kde pracuji jako skladník,“ poukázal. A nezůstalo jen u slov. Kovářík má za sebou již několik závodů. „Na jaře 2016 už jsem byl jako nováček na mistrovství Čech v Kutné Hoře, v kategorii muži, klasická kulturistika. Tam jsem obsadil 5. místo a o týden později v Čelákovicích pak na mistrovství republiky 7. místo,“ přiblížil svá první závodní vystoupení.

A právě tyto dílčí úspěchy motivovaly karlovarského kulturistu, aby se začal věnovat tomuto sportu na sto procent. „Od té doby se věnuji kulturistice jako takové naplno. V létě 2017 jsem se díky Petrovi začal připravovat pod vedením Tomáše Bureše na podzimní sezonu. Tomáš Bureš, česká kulturistická legenda, mne začal připravovat do kategorie classic physique na prestižní Evls, které bylo na pořadu v Praze,“ chválil si spolupráci s nejlepším českým trenérem Kovářík.

Právě Bureš je pro Kováříka hnacím motorem. „Jako nováček na takových sportovních prknech jsem skončil na osmém místě z patnácti závodníků v kategorii classic physique. To, že můžu spolupracovat s někým takovým, mě neskutečně žene kupředu,“ míní.

Pod vedením Tomáše Bureše odstartoval Kovářík přípravu na Olympia Amateur Spain v Alicante, která bude na pořadu v neděli 9. června, a pokračovat bude na Czech Virus Open Cup, které se uskuteční v sobotu 22. června pro změnu v Plzni.

„Mým největším snem a něčím, co považuji už dlouhodobě za životní cíl, je účast na Mr. Olympia (kategorie classic physique). Momentálně se soustředíme na zisk IFBB profikarty, což je první krůček na mé dlouhé cestě. Věřím, že s tím, kdo za mnou stojí, a určitým genetickým potenciálem je reálné ten svůj sen jednou uskutečnit,“ věří Kovářík.

Jenže v každém sportu jsou rozhodující finance, zejména pak v individuálním sportu, jako je kulturistika. „Budu vděčný za jakoukoliv pomoc či podporu, protože bez ní se tento sport na té úrovni, na které ho chci dělat, dá dělat jen hodně těžko. Pokud by se našel sponzor či sponzoři, byl bych moc rád, i když vím, že je to v dnešní době hodně složité. Případní zájemci či potenciální sponzoři mne mohou kontaktovat na instagramu Marek Kovářík či Facebooku,“ dodal závěrem Kovářík.