To byl ve zkratce premiérový závod Red Bull Nordix v Česku. Na větrnou hůrku na Božím Daru si i v mrazu našlo cestu zhruba 1200 diváků. A rozhodně nemuseli litovat, že nezůstali doma v teple. Známá jména táhla, kombinace skisprintu a skicrossu se líbila.

„Startovalo se z pět metrů vysoké rampy, klopené zatáčky vyrostly do výšky čtyř metrů, a nebýt silného protivětru, létalo by se na skocích dále než jen čtyři metry. To vše samozřejmě na běžkách,“ podotkl organizátor akce Ivan Krákora. Závodníci kromě náročné trati a překážek, na které nejsou zvyklí, bojovali především se silným protivětrem. Ten dokonce v nárazech dosahoval síly vichřice.

„Protivítr byl hrozný. Na sjezdech to ještě tolik nevadilo, ale když to člověk rozbalil na skoku, málem ho to srazilo zpátky,“ ulevil si v cíli vítěz Ladislav Rygl.

„Ale až na to počasí je to paráda. Trať byla perfektně připravená, sjela se sem silná konkurence a člověk tady musí skutečně ukázat, co na běžkách umí,“ pochvaloval si s vítěznou trofejí v ruce.

Olympionik, Božídarák Milan Šperl chtěl kromě závodění i pobavit diváky. Na skocích předváděl ukázkové roznožky a soupeře ničil drtivým finišem. Stačilo ale jedno drobné zaváhání a místo finále z toho bylo dvanácté místo.

„Určitě jsem chtěl dopadnout co nejlíp, ale zároveň jsem si to strašně užil. Tohle jinde nenajdete a myslím, že i pro lidi je to parádní podívaná,“ poukazoval Šperl.

Diváci kromě drsných soubojů mužů zhlédli i nádherný souboj v kategorii žen. Bývalá reprezentantka Zuzana Kocumová odrážela do posledních metrů mladičkou Petru Novákovou, která však těsně před cílem v přemíře snahy upadla. I tak sklidily obě bojovnice velký potlesk. Kocumová si v cíli ulevila.

„No, jsem moc ráda, bylo to o kousek. Celkově to bylo vůbec povedené. Jezdí se z kopce, není to taková dřina, tak jsem si přijela zazávodit. Ty skoky a hrby ale rozhodně nejsou nic jednoduchého,“ podotkla Kocumová.

„Ladislav Rygl se teď může těšit do švýcarského Davosu, kde se pojede další závod Red Bull Nordix v této sezoně. A čeká ho tam opravdu zdatná konkurence,“ upozorňuje Krákora.

Podle pořadatelů by měl na závod dorazit čerstvý vítěz Světového poháru v běhu na lyžích a olympijský vítěz Nor Peter Northug. Ve startovní listině pak figurují i jména českých závodníků Martina Koukala, který už má s Nordix zkušenosti a také sprintera Dušana Kožíška.

Red Bull Nordix, Boží Dar, muži: 1. Ladislav Rygl (Česko), 2. Oliver Wuensach (Německo), 3. Dan Máka (Česko), 4. Michal Galandák (Česko); ženy: 1. Zuzana Kocumová, 2. Petra Nováková, 3. Šárka Zelenková, 4. Blanka Miarková (všechny Česko).