Ti si mohou o den dřív užít svůj závod a stejné podmínky, jaké budou mít o den později profesionálové. Karlovarský deník pro vás proto připravil seriál, díky kterému můžete na tento závod natrénovat.

ZVLÁDNĚTE PŘECHODY

Triatlon sice má tři disciplíny, tedy plavání, kolo a běh, ani skvělá výkonnost v každé z nich vám ale ještě úspěch nezaručí. O vašem konečném výsledku totiž mohou do značné míry rozhodnout přechody mezi nimi a to, jak rychle zvládnete práci v depu.

Nácvik depa včetně nasedání a sesedání z kola je proto třeba před závodem do detailu natrénovat.

Svléknout, obléknout, zout, obout, nasadit číslo, nasednout na kolo… Všechny tyto činnosti jsou vlastně až primitivně jednoduché. Co je tedy na nich třeba trénovat? Jednoduše – všechno.

Potřebné úkony potřebujete zaprvé zvládnout co nejrychleji. Čím kratší závodní distanci zvolíte, tím více každé zaváhání ovlivní celkový výsledek. Musíte také zvážit všechny možnosti a vybrat tu optimální.

Poplavete v neoprenu? Sice vás to zrychlí, ale jeho svlékání vyžaduje značnou dávku cviku. Zvládnete kolo a běh bez ponožek, nebo se zdržíte jejich obtížným navlékáním na vlhká chodidla?

Pojedete na kole v maratonkách, nebo s vidinou lepšího cyklistického výkonu zvolíte tretry, které musíte následně přezout?

Nezapomínejte také, že všechny úkony v depu musíte zvládnout ve stadiu únavy, někdy i se zkřehlýma rukama… Každá chvilka věnovaná nácviku depa se tedy ve výsledku hodně vyplatí.

JAK ZVLÁDNOUT ZMĚNU STEREOTYPU

Skoro každého, kdo si někdy zkusil triatlon bez přípravy, zaskočila obtížnost přechodu jeho jednotlivými částmi. První je přechod z plavání na kolo. Vestibulární aparát se musí vyrovnat se změnou horizontální polohy ve vertikální a naše hlava se zatuhlými svaly nohou.

Při přechodu z cyklistické do běžecké části nohy jako by si nechtěly uvědomit, že už pod sebou nemají pedály.

Dál se pohybují v kruhu a nechtějí se odlepit od země. Každý krok vyžaduje úsilí a běh může být v prvních stovkách metrů utrpením. Změna pohybového stereotypu zkrátka není jednoduchá a existuje jediná cesta: natrénovat ji.

CITY TRIATHLON Karlovy Vary 2019

Nabitý triatlonový víkend se letos uskuteční 23.-25. srpna. V pátek budou závodit žáci, v sobotu dopoledne děti při Baby Duathlonu a odpoledne se pak uskuteční otevřený závod Age Groups, při kterém mohou amatérští sportovci zažít atmosféru světového závodu. Po vyhlášení se uskuteční koncert skupiny Hamleti přímo na Divadelním náměstí. V neděli program vyvrcholí závodem ITU Světového poháru, za kterým do Karlových Varů přijedou nejlepší triatlonisté z celé planety. Čeká je nádherná trasa s nejtěžší cyklistikou v rámci seriálu Světového poháru a běh přímo po kolonádě .Více na www.citytriathlon.cz a na Facebooku www.facebook.com/citytriathlon.cz