TRIATLON A PRAVIDLA

Už se to blíží! Příští víkend jdete na start. Neotálejte proto s registrací, a pokud jste tak ještě neučinili, přihlaste se co nejdřív (odkaz na registrace najdete na webu www.citytriathlon.cz). A v den D se samozřejmě nezapomeňte včas odprezentovat. Nechte si časovou rezervu. Je totiž potřeba počítat s tím, že druhé depo, do kterého si uložíte běžecké boty a startovní číslo na běh, je na Divadelním náměstí. Zatímco s kolem a plaveckými věcmi musíte na Rolavu, kde je start závodu a první depo.

Důležitou součástí závodu je i předzávodní rozprava – první část se týká tratí a druhá pravidel pro daný závod. Je to také většinou poslední možnost k dotazům.

Pro začátečníka je důležité dát si pozor zejména na pohyb v depu. Při vstupu do depa probíhá kontrola materiálu. Rozhodčí nebo pořadatel zkontroluje, zda používáte správný typ kola, jeho technický stav a zda nemá úpravy v rozporu s pravidly. Kontroluje se i přilba. Ta by měla být certifikovaná (uvnitř je značka) a závodník ji musí mít při vstupu do depa zapnutou, aby se rozhodčí mohl přesvědčit, že mu nemůže spadnout z hlavy. Kontroluje se i umístění čipu a startovního čísla, na velkých závodech i kombinéza, případně neopren.

V depu má závodník určen svůj prostor startovním číslem. Osobní věci pro závod musí být v bedničce. Přilba může být na kole, boty před bedničkou. Po plavání pak musí být čepička, brýle i neopren uloženy v bedničce a nesmějí přesahovat její okraje. Zatímco na běžeckém závodě vás většinou diskvalifikují maximálně za zkrácení trati, v triatlonu je potřeba dodržovat řadu pravidel. V těchto se chybuje nejčastěji.

Po výběhu z vody nesmí závodník odhazovat nebo předávat části výstroje. Vše musí dát do depa.

Na kolo smíte sáhnout, až když máte zapnutou přilbu. Rozepnout ji můžete až po odložení kola do depa.

Na kolo se nasedá až za nasedací čárou, při návratu se seskakuje viditelně před čárou sesednutí.

V běžecké části musí být startovní číslo umístěno vpředu.

Pokud rozhodčí závodníka označí z důvodu porušení nějakého pravidla a dostane tzv. penaltu, musí si trest odbýt v tzv. penaltyboxu.