Zahájení obstarají na Velikonoční pondělí 28. března „mistři samotáři", kteří se sejdou na 23. mistrovství ČR mužů v singlu v Nymburce, pět dnů nato se v sobotu 2. dubna opět v Nymburce odehraje 46. mistrovství ČR dvojic mužů a následující sobota 9. dubna je vyhrazena pro 48. mistrovství ČR trojic mužů, které budou letos hostit Karlovy Vary.

Nebude to zdaleka poprvé, kdy se bude o titul v „královské" disciplíně, za niž jsou trojky tradičně považovány, bojovat v Karlových Varech. Poprvé se tu MČR trojic konalo 26. června 2000, kdy výhodu domácího prostředí přetavili v historicky první trojkový titul pro SK Liapor Karel Bláha, Michal Kokštein, Josef Tirpák, Jiří Dvořák a Vlastimil Kubín.

V následujících dvou letech byli Karlovaráci v trojkách dvakrát stříbrní. V roce 2001 v Plánici v sestavě Bláha, Veselý, Kokštein a Bledý a v červnu 2002 doma v Doubí v sestavě Dvořák, Kubín, Kokštein, Bláha a Veselý (tituly v těch letech brali čakovičtí bratři Suchých s Kopeckým).

Potřetí se MČR trojic v Doubí konalo v říjnu 2004, kdy se tu z titulu radovali Plzeňáci Turek, Šik, Miksan a Holub a na domácí sestavu Bláha, Dvořák, Tirpák, Kokštein zbyly jen brambory. Karlovarští neuspěli ani rok nato v Litomyšli, ale v následujících třech letech bylo už zase o radost postaráno.

V roce 2006 dovezli hráči SK Liapor Witte v sestavě Vanke, Dvořák, Kokštein, Kubát a Bíbr z Ostravy bronz (1. Šacung, 2. Modřice) a v následujících dvou letech vybojovali dva tituly. V roce 2007 brali zlato Vanke, Kubín, Kokštein a Kubát a rok nato Vanke, Bláha a Kokštein, oba ty šampionáty se konaly v areálu SK Liapor Witte v Doubí a poraženými finalisty byli v obou případech Modřičtí.

Na podobně úspěšné období se v Karlových Varech dosud čeká. V roce 2009 vyšli hráči Liaporu v Nymburce naprázdno a bez medaile skončili i v roce 2010, kdy jim nepomohlo ani domácí prostředí. Jakýmsi „zablýsknutím na lepší časy" byly dvě stříbrné, které v roce 2011 v Nymburce vybojovali Vanke, Kokštein a Bíbr a v roce 2012 v Českém Brodě Vanke, Kokštein, Dvořák, Matěj Medek a Kubát. To byla (věřme, že zatím!) poslední trojková medaile pro Karlovy Vary, na bednu se hráči Liaporu neprobojovali ani v roce 2014, kdy se šampionát už poosmé konal ve Varech.

Podeváté budou mít hráči SK Liapor Witte na MČR trojic výhodu domácího prostředí právě letos, kdy se šampionát odehraje v hale pro míčové sporty v areálu KV Arena. Zda se ji podaří přetavit v nějaký ten cenný kov, to se dnes neodváží odhadnout snad nikdo. Tipovat podle výsledků zimních turnajů by bylo dost nezodpovědné a nic jiného dnes, v době, kdy vrcholí příprava na extraligu, k dispozici není. Počkejme si, co v příštích třech týdnech napovědí výsledky šampionátů jednotlivců a dvojic a taky tradičního vsetínského Austin Cupu. A držme palce…