Do kvalifikačních bojů pak naskočili i dva závodníci z Krušných hor, Michal Novák a Ondřej Černý, kteří skončili za branami vysněného semifinále.

V historickém centru saské metropole, kde se závod odehrál, skončil Novák před prázdnými tribunami, které stejně jako loni zůstaly v robotron Ski Areně zavřené kvůli epidemii koronaviru, na osmnácté příčce, Černý pak dosáhl na příčku jedenadvacátou.

Michal Novák si připsal ve Světovém poháru ve švýcarském Davosu na konto skvělé 14. místo, když skončil pouhé čtyři příčky za sprinterskou elitní desítkou.
Novák i Černý dosáhli v Davosu na čtvrtfinále

Černý měl však kvalifikaci dobře rozehranou, když loni bral v kvalifikaci v Drážďanech druhé místo, letos byl po prvním ze dvou okruhů dokonce na první pozici, nakonec si připsal páté místo.

Do další rozjížďky se postavili hned tři čeští reprezentanti. Nejlépe si v ní zpočátku vedl Ondřej Černý, který začal ze třetího místa, pak dokázal svou pozici ještě vylepšit, ale ve druhém okruhu v ostré zatáčce upadl.

„Vyvíjelo se to tak, jak jsem chtěl, začal jsem ze třetí pozice, měl jsem neskutečné lyže a sjížděl z kopce, lidi před sebou, což byla možná i příčina mého pádu, za který jsem si nejspíš mohl sám, což mě velice mrzí,“ litoval Ondřej Černý kolize, která ho vyřadila ze hry o semifinále.

„Cítil jsem se velmi dobře a myslím, že jsem měl na postup,“ posteskl si. „Mrzí mě to kvůli klukům, protože jsme šli tři do jedné z rozjížďky s tím, že by to někomu mohlo vyjít,“ říká k neobvyklé situaci, kdy se představili bok po boku tři čeští závodníci. „Bohužel to nevyšlo, i tak to ale bylo krásné, tři Češi v jedné rozjížďce ve Světovém poháru,“ našel pozitiva Černý, který nakonec skončil na jedenadvacátém místě.

Michal Novák, jednička české reprezentace mužů.
Novák pošilhával po medaili. Chybělo opravdu jen málo, litoval v cíli

Dobře měl rozjetý sprint i Michal Novák, který se ve své rozjížďce zařadil po startu na třetí pozici. Posléze dokončil závod na ledové a úzké trati na čtvrtém místě, když v celkovém pořadí bral osmnácté místo.

„K postupu mi chyběla trochu lepší pozice do finiše,“ přemítal v cíli Michal Novák. „Možná jsem to podcenil a v zatáčkách jsem měl být průbojnější,“ poukazoval.

„Trať byla rychlá a prosolená, jelo se na ledu, takže to nebylo tolik o lyžování, ale o to těžší je pak finišovat z nějaké horší pozice,“ řekl závěrem Novák, který stejně jako Černý dosáhl na další cenné body.