„Ten výsledek je úžasný,“ chválil si v cíli Michal Novák. První čtyři místa obsadili Rusové, nejrychlejší z nich byl Alexandr Bolšunov. Samotný závod poznamenal silný mráz, který ve finském Kuusamu panuje. Kvůli němu nejenže pořadatelé odložili start dopoledního závodu žen, ale zároveň do stíhačky neodstartoval vítěz sobotního závodu na 15 km klasicky Iivo Niskaken ani členové norské reprezentace.

V době posledního měření bylo na trati -19 °C, tedy stupeň nad hranicí pro zrušení či odložení závodu. Se ztrátou 1:13 měl jako šestnáctý odstartovat Michal Novák, sedm závodníků před ním se ale rozhodlo k závodu nenastoupit. Český reprezentant tak prvním mezičasem projížděl jako člen devítičlenné skupiny na 9. pozici.

Někteří jeho soupeři začali brzy odpadat, a tak bylo jasné, že Novák bude bojovat minimálně o elitní desítku. „Docela mě překvapilo, jak jednoduše jsme se s Artemem Maltsevem, který měl čtrnáctku, propracovali dopředu. Ani pak se nejelo vysoké tempo, čemuž jsem se trochu divil, protože pocitově jsem jel nižším úsilím. Pomohly mi k tomu i neskutečné lyže, které byly skvěle připravené,“ chválil si skvěle připravené lyže Novák.

Dokonce pak dojel vedoucí pětici ruských reprezentantů a před mezičasem na 10. km se dostal do úplného čela závodu. Pomáhaly mu i skvěle připravené lyže, se kterými soupeřům ujížděl ve sjezdech. S pěticí Rusů udržel Novák tempo až na stadion, cílovou branou projel jako pátý se ztrátou 9,2 vteřiny!

„Nastupovat se začalo až v posledním okruhu, kdy mi Rusové trochu poodjeli, pak ale začali taktizovat a znovu jsem se k nim dotáhl. Před nájezdem na stadion mi došly síly a do toho posledního kopce jsem se sotva vydrápal. Na medaili to sice nevyšlo, ale i tak jsem nesmírně spokojený,“ dodal s úsměvem Novák.

Výsledky Světový pohár, stíhací závod na 15 km volně, muži: 1. Alexandr Bolšunov (Rus.) 35:23, 2. Sergej Usťugov (Rus.) +0,5, 3. Artem Maltsev (Rus.) +0,7… 5. Michal Novák +9,2, 48. Jan Pechoušek +3:40, 53. Petr Knop +4:30.