A co smyčka skrývá? Čtyři okruhy. Od nejdelšího až po nejkratší. Ale pozor, jeden těžší než druhý. Premiérový závod, který bude plný adrenalinu, vypukne v krušnohorských Abertamech v sobotu 13. února. Kdo to myslí s běžkami alespoň trochu vážně, nesmí na startu tohoto závodu chybět.

Prostředí k tomu bude ideální. Abertamy leží v Krušných horách pětadvacet kilometrů severně od Karlových Varů, v nadmořské výšce okolo 1000 metrů. Přímo v obci je lyžařský vlek a v okolí ideální terény pro běžkaře s možností napojení na Krušnohorskou magistrálu.

Na start Red Bull Horské smyčky se postaví například i bývalí reprezentanti v běžeckém lyžování Milan Šperl, Zuzana Kocumová nebo Jiří Magál. Zazávodí si po dlouhé tréninkové odmlce. Ale toho se elitní závodníci nebojí.

„Žádnou podobnou zkušenost nemám. Zvládnout závod určitě půjde, jen záleží na tempu. Když jste úplný nováček, natrénovat třeba na 50 kilometrů nejde hned. Na druhou stranu, jednou se začít musí. A Red Bull Horská smyčka je k tomu ideální příležitost. Je to hodně zajímavý koncept. Závod bude náročný a napínavý. Profíci se budou chtít vyvarovat vypadnutí, takže rozhodne sprint. Kdo nemá rychlost, má smůlu," analyzuje možnosti Jiří Magál.

Smyčku okolo krku si ale nepřipevní jen špičkoví běžkaři, ale i sportovci s poněkud jiným zaměřením. Mezi nimi například elitní český triatlonista Jan Kubíček.

„Okolí Abertam v Krušných horách je moje srdeční záležitost a myslím, že toto místo je skvělé pro unikátní závod, jakým je Red Bull Horská smyčka. Nic podobného se v Česku zatím nejezdí. Bude to náročný příběh, ale každý běžkař, který to myslí alespoň trochu vážně, by si měl v zimě tohle vyzkoušet," míní Jan Kubíček.

Smyčka se bude stahovat pomalu, ale intenzivně. S klesající délkou okruhů poroste i náročnost tratě. Po každém okruhu bude vyřazeno třicet procent účastníků v ženské i mužské kategorii. Do posledního kola zasáhnou jen ti nejlepší.

Vše tedy odstartuje perninským okruhem, který čítá dvacet kilometrů, pak bude následovat blatenský okruh o délce patnácti kilometrů a na něj pak naváže desetikilometrový abertamský okruh, pak už přijde na pořad finálový plešivecký okruh o délce pěti kilometrů.

Závod bude mít hromadný start, věkový limit je stanoven 15+ let. Startovné koupené online stojí 250 Kč. Kapacita závodu je 500 lidí, proto je potřeba být rychlý už při registraci. Ta byla zahájena již 22. prosince na www.redbull.cz/horskasmycka.

Unikátní závod je rozdělen do dvou dnů. V pátek si můžou účastníci dobrovolně zatrénovat, potom se občerstvit na lehké pasta party. Samotný závod pak odstartuje v sobotu 13. února v 11.00 hodin a v 14.30 budou vyhlášeni vítězové.

Red Bull Horská smyčka – registrace

Kdo nechce u velkolepé akce, která je nachystána v Abertamech a je prošpikována adrenalinem, chybět, neměl by váhat a rychle by se měl zaregistrovat na www.redbull.cz/horskasmycka. Přihlásit se však mohou i hobby sportovci, kteří si chtějí Red Bull Horskou smyčku ve společnosti českých sportovních celebrit řádně užít a otestovat tak své lyžařské možnosti.