V kalendáři mistrovství světa dlouhodobě zabydlená česká motokrosová trať v Lokti přivítá o příštím víkendu 23. 24. července 2016 další podnik závodu světového šampionátu prestižních tříd MXGP a MX2. Na programu je též finálový závod mistrovství Evropy tříd EMX65 a EMX85 a také závod seriálu EMX300. Pořadatelem této velké motoristické akce je AMK Loket v AČR.

Trať Loketské Serpentiny neprodělala od loňska žádné zásadní změny, ostatně ani nebylo potřeba, start je od loňska zpět na divácky atraktivním místě a profil tratě je jezdecky i divácky dostatečně zajímavý. To samé platí i o zázemí trati, které dlouhodobě splňuje potřebné světové parametry.

Informace od pořadatele závodu AMK Loket v AČR

Veškeré přípravy v tuto dobu již finišují, drobná změna v profilu tratě je pouze v podobě prodloužení lavice u spodního vstupu do areálu, jinak vše zůstává stejné jako loni. Diváci se mohou těšit na velkoplošné obrazovky a kvalitní ozvučení, chybět nebude ani bohatý doprovodný program včetně tradičního ohňostroje.

Velké poděkování patří především Autoklubu ČR a Sokolovské uhelné a.s., bez těchto dvou subjektů by se v Lokti MS konat nemohlo. Smlouvy jsou podepsané ještě na příští rok, a to jak s promotérem, tak s hlavními sponzory.

Dosavadní vývoj seriálu MS a EMX

V královské kubatuře MXGP se letos ve velkém stylu rozjel slovinský talent a loňský mistr světa třídy MX2 Tim Gajser (Honda). Ovládl poslední dvě Velké ceny, vyhrál už celkem třináct jízd a určitě zaslouženě vede světový seriál s náskokem 92 bodů. Na druhou pozici se probojoval osminásobný světový šampion, italský borec Antonio Cairoli (KTM), který letos také už několikrát ukázal, že je rychlý, ale na dravé mládí v podobě Slovince to zatím nestačí. Nicméně Cairoli toho ve své bohaté motokrosové historii dokázal tolik, že v Lokti bude rozhodně patřit k velkým, vyhledávaným a sledovaným jezdcům tohoto atraktivního sportu. Po zranění ve VC Británie se propadl na třetí pozici úřadující mistr světa třídy MXGP, další mladý bojovník a zároveň zástupce motokrosové francouzské školy Romain Febvre (Yamaha), který by však po otřesu mozku již měl být na loketské serpentiny připraven.

O stupně vítězů ale budou usilovat také další zajímavá jména, jako například výborný Němec Max Nagl, letos rozjetý Rus Bobryshev, nebo po zranění, hladový po úspěchu, Belgičan Desalle. V prioritní desítce se ale nachází i další borci, s kterými se musí počítat Van Horebeek (BEL), V. Guillod (SUI), G. Coldenhoff, S. Simpson (GBR). A to jsou tady ještě dva, kteří můžou překvapit a kvůli předchozím zraněním nefigurují v TOP 10, jako např. skvělý Francouz Paulin. O úspěšný návrat se v Lokti pokusí další zástupce, tentokráte belgické základny, Strijbos.

Letos to tedy po několika jezdecky chudších ročnících (loni to bylo zapříčiněno velkou marodkou, nebo závodníci z různých příčin prostě nedorazili, finance atd.), to vypadá konečně na zaplněný, snad dokonce plný startovní rošt! A s ohledem na zájem fanoušků z některých států, kteří mají dorazit v hojném počtu (jenom Slovinci hlásí tisíce příznivců), tak by si to jezdci rozhodně zasloužili.

Divoká karta pro Petra Smitku

Z českých reprezentantů dostali divokou kartu Petr Smítka (Team Hulho), vítěz posledního mistráku v Petrovicích a vedoucí muž českého šampionátu, a Jaromír Romančík (Team MAX 2). Ten zase řádil v předposledním mistráku v Kramolíně, průběžně je čtvrtý. Pokud jim sedne zdejší dráha, rychlostně, psychicky zvládnou skok do rozjetého vlaku seriálu MS, tak šanci urvat na domácím poli, před domácím publikem nějaké ty světové body zřejmě mají. A my všichni, co máme rádi tento sport a dorazíme do loketského kotle, jim budeme držet palce!

Jak si vedou jezdci ve třídě MX2

Ve třídě MX2 je jasným lídrem holandský rychlík Jeffrey Herlings (KTM), před druhým Švýcarem Seewerem (Suzuki) má náskok neuvěřitelných 169 bodů! Ale tento mladý závodník, dvojnásobný světový šampion, měl v posledních letech smůlu a kvůli zranění přišel o další tituly. Začátkem tohoto týdne opět přišla zpráva, že se při holandském mistráku ve druhé jízdě zranil. Hned večer se údajně podrobil operaci klíční kosti a nad jeho účastí v Lokti zatím visí otazník. Český doktor FIM Martin Syrůček se vyjádřil k Herlingsovu úrazu následovně: „Záleží, v jakém místě je klíční kost zlomena. Tato kost velice rychle srůstá a já mám i takovou zkušenost, že jednomu závodníkovi, kterého jsem sledoval, tak že mu po úspěšné operaci kličky doktoři při jeho následném důležitém podniku povolili start již po pěti dnech od zákroku…"

No tak uvidíme, jak to nakonec vše dopadne. V každém případě se v této třídě bojuje tvrdě, ale až o další příčky. Nedaleko za Seewerem (Suzuki) je totiž další mladík Lotyš P. Jonass (KTM) a potom následuje smečka motokrosového mládí, kteří to mají vše před sebou. Až na šestém místě (kvůli zranění) je závodník, který jako jediný letos v jedné rundě porazil Herlingse, ale chyběl na třech podnicích Francouz D. Ferrandis.

Češi v MX2

Z českého pohledu zde dostali šanci na divokou kartu Martin Krč (SZA STAV Racing Team), který se po závodě v Petrovicích posunul jako nejlepší Čech na průběžnou třetí příčku v českém šampionátu a také věkem mladíček Petr Polák (MRG, BO-OIL Racing Team), pro kterého to bude především velká výzva a cenná zkušenost.

Tak jako v MXGP, tak i v MX2 jsou ještě přihlášeni další čeští motokrosaři, ale ti musejí čekat (třeba, až opravdu do poslední chvíle), jestli je do závodu MS připustí pořádající agentura Youthstream. K datu 13. července, kdy vznikala tato oficiální pozvánka, stále není o jejich případné účasti rozhodnuto.

EMX 300

Součástí víkendových bojů bude zase další zápolení evropské série EMX 300, kde vede po čtyřech kláních Kras (KTM) z Holandska, před Belgičanem Martensem (HUS) a Andersonem (YAM) z Anglie. Na dvoutaktní 250 ccm KTM se zde divákům, stejně jako loni, představí zkušený český harcovník Petr Bartoš (Orion Racing Team), dále Václav Kovář (Team Hulho) a Dominik Procházka (Region Racing).

EMX65 a EMX85

V Lokti uvidí diváci také boje mladých evropských talentovaných pilotů tříd EMX65 a EMX85. Kluci měli během sezony evropské kvalifikační boje rozdělené do čtyř skupin. Z každé zóny do závěrečného jednorázového finálového podniku v Lokti, kde se bude bojovat o titul mistra Evropy, postupuje deset nejlepších závodníků. Náš mladý motokrosový potěr jel v nejtěžší (severozápadní) skupině. V pětašedesátkách přímo postupují Pikart, Máj a Mikula, ostatní pokud se přihlásili, jsou opět na tak zvané „čekačce". V pětaosmdesátkách se z kvalifikace přímý postup bohužel nepodařil nikomu, ale je zde možnost, že někdo z kvalifikovaných zahraničních jezdců do Lokte z nějakých příčin nepojede a naši kluci, kteří se přihlásili dodatečně, tak čekají ohledně přijetí na vyjádření evropského FIM.

Výsledky kvalifikačních zón EMX:

EMX 85 zóna NE: 1. A. Sazanavets (BLR), 2. P. Uzuls (LAT), 3. S. Pronenko (RUS).

EMX 65 zóna NE: 1. E. Bidzans (LAT), 2. K. Vorobyev (RUS), 3. A. Araids (LAT).

EMX 85 zóna SE: 1. N. Hranic (CRO), 2. A. Sagmalis (GRE), 3. K. Ivanov (BUL).

EMX 65 zóna SE: 1. M. Popovici (ROU), 2. M. Sterpin (CRO), A. Cojanu (ROU).

EMX 85 zóna SW: 1. M. Mausser (SLO), 2. R. Hofer (AUT), 3. K. Cristino (ITA).

EMX 65 zóna SW: 1. P. Gutierrez (SPA), 2. D. Guillen (SPA), 3. M. T. Russi (ITA).

EMX 85 zóna NW: 1. E. Jonrup (SWE), 2. M. Vesterinen (FIN), 3. R. Pedersen (DEN), … 26. M. Venhoda (CZE), 27. R. Větrovský (CZE), … 48. P. Rathouský (CZE), 49. J. Wagenknecht (CZE), … O. Matějíček (CZE), … 66. M. Chlum (CZE).

EMX 65 zóna NW: 1. L. Everts (BEL), 2. I. V. Erp (NED), 3. T. Pikart (CZE), …6. A. Máj (CZE), … 10. J. Mikula (CZE), … 25. O. Pantoflíček (CZE), … 32. J. Janout (CZE).

Kromě českých juniorských reprezentantů se v Lokti představí i další, českým motokrosovým fanouškům známé tváře. Jde o úspěšné účastníky českého juniorského motokrosového šampionátu, jako například Rumun Maria Popovici, který vyhrál jihovýchodní kvalifikační zónu ve třídě 65ccm a průběžně vede i české MMČR této třídy, anebo Rakušana Rene Hofera ve třídě 85ccm, který byl druhý v kvalifikaci jihozápadní zóny. Oba budou v Lokti útočit na pódiová umístění.

Časový harmonogram loketských závodů

Motokrosové stroje se v Lokti rozezní již v sobotu 23. července, kdy v 8:10 hodin odstartují volné tréninky. Následovat budou měřené tréninky a kvalifikační jízdy. Kategorie EMX65, EMX85 a EMX300 budou mít v sobotu odpoledne už své první jízdy. Vše pak vyvrcholí v neděli 24. července, kdy se bude dopoledne rozhodovat tituly letošních mistrů Evropy ve druhých jízdách EMX65 a EMX85 a pojede se i druhá jízdy třídy EMX300. O světové body se pak bude bojovat celkem ve čtyřech jízdách tříd MXGP a MX2 v neděli odpoledne od 13:15 hod. Kulturní vložka v podobě vystoupení hned několika hudebních skupin je plánována na sobotu večer od 21 hod., vše pak vyvrcholí tradičním ohňostrojem.