„Na závody jsme z našeho oddílu nominovali naši malou gymnastickou naději Kláru Orlovou a dvě zkušené dorostenky Annu Špičkovou a Kristinu Bernatovou pro vypsanou kategorii seniorek. Na místo naší čtvrté závodnice, která se zranila, jsme jako hosta přizvali Avu Kuntscherovou, kadetku starší, ze spřáteleného plzeňského oddílu TJ Slavoj," popsala složení české výpravy hlavní trenérka oddílu Miroslava Špičková, která na belgických závodech navíc zasedla ve sboru rozhodčích.

Velikostí skromná, ale moderně vybavená sportovní hala v Lille přivítala na sobotních závodech moderní gymnastky nejen z Belgie, České republiky, Holandska, Německa, Rakouska, Velké Británie, Irska, ale dokonce i USA. „Naše závodnice tak čekala nejen pestrá, ale i náročná konkurence. Již při rozcvičení jsme viděli některá opravdu šikovná děvčata z jiných zemí," poukazovala trenérka a choreografka karlovarských moderních gymnastek Tereza Paálová. Jako první své dovednosti předvedla sedmiletá talentovaná naděje Klára Orlová, která ve volném programu závodí teprve druhý měsíc. „Tu jsme z důvodu technického rozpisu museli do belgických závodů postaršit, takže soupeřila se závodnicemi z vyšší kategorie," vysvětlovala Špičková.

I přesto se Klára mezi dalšími devíti soupeřkami neztratila. Naopak, v sestavě bez náčiní předvedla špičkové provedení, což rozhodčí ocenili nejvyšší známkou. Druhá sestava, ve které se představila s obručí, již nebyla tak ideální, za což obdržela podprůměrnou známku, i přesto to v součtu stačilo na skvělé třetí místo mezi o poznání zkušenějšími závodnicemi.

Po dobře obsazené kategorii juniorek, kde plzeňská Ava Kuntscherová obsadila sedmé místo, očekávali karlovarští trenéři s napětím nejvyšší kategorii seniorek, na které čekal trojboj. Ze dvou karlovarských dorostenek, které jsou výkonově na srovnatelné úrovni, měla tentokrát svůj den patnáctiletá Kristina Bernatová.

„Kristina již v první sestavě se stuhou předvedla skvělý výkon a ani drobná chybička na úplném konci sestavy neměla velký vliv na výslednou známku, která byla druhá nejvyšší," pochvaloval si manažer oddílu Jiří Herian a pokračoval: „Druhá sestava s míčem byla Kristinou předvedena opět téměř dokonale a rozhodčími oceněna známkou vůbec nejvyšší. Ale ostatní soupeřky nepolevovaly a naopak zlepšovaly své provedení i známky. Proto byla rozhodující třetí sestava s obručí, kterou Kristina předvedla také téměř bez chyb."

Kristinin výkon jí tak zajistil nejvyšší součet všech tří známek a zlaté místo na bedně. Druhá z dorostenek, Anna Špičková, která se tuto sezonu umísťovala zatím vždy těsně před Kristinou, si i díky své doznívající nemoci vybrala svůj díl smůly. V druhé sestavě s obručí, kterou skvěle zahájila, udělala několik vážnějších chyb a, bohužel se ve třetí sestavě se stuhou již dostatečně nezkoncentrovala. I tak si doslova vybojovala důstojné páté místo z celkem 11 závodnic.

Na závěr závodů byla Kristina Bernatová vyhlášena nejlepší gymnastkou závodů a starosta města Lille jí osobně předal zvláštní ocenění. Dojetí i radost celé výpravy byly nezměrné. „Našim závodnicím za skvělé výkony děkujeme a k umístění gratulujeme. Jsem rád, že jsme mohli našim moderním gymnastkám účastí na zahraničních závodech v Belgii splnit nejen jejich závodní sen, ale zejména, že děvčata svými výkony skvěle reprezentovala nejen oddíl TJ Slavia, ale i celé Karlovy Vary, kam jsme následně pozvali všechny zúčastněné oddíly," shrnul na závěr Herian.